„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
Nowe wydawnictwo miasta to bogato ilustrowany zbiór ciekawostek nie tylko na temat lokalizacji restauracji, gospód, zajazdów, pensjonatów, stołówek, kawiarni, winiarni czy dworcowych barów. To kompendium wiedzy na temat tego, co jedli ówcześni mieszkańcy Dzierżoniowa, jak spędzali czas wolny, jak pracowali i żyli. Z publikacji dowiemy się też co lubili jeść i pić, a nawet odnajdziemy przepisy na niektóre dania czy nalewki.
W książce odnajdziemy czarno-białe i kolorowe ilustracje obrazujące dawne lokale gastronomiczne, ogródki piwne i budynki (często już nieistniejące), w których się mieściły. Książka to w sumie ponad 350 stron w twardej oprawie. Może stanowić interesujący przewodnik albo zbiór historycznych ciekawostek o Dzierżoniowie. Pozycja ciekawa zarówno dla mieszkańców miasta, jak i odwiedzających je turystów.
Gwarantem wysokiej jakości wydawnictwa jest autor książki, dr Rafał Brzeziński – historyk, dokumentalista specjalizujący się w historii społeczno-gospodarczej Śląska XIX i XX wieku. Na spotkanie autorskie i promocję książki zapraszamy 5 lutego do Sali Pegaz Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury na godz. 17.00.
Przed i po spotkaniu będzie można kupić książkę „Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele restauracje” w cenie 50 zł. Jest ona również w stałej sprzedaży w Biurze Komunikacji Społecznej i Promocji UM w Dzierżoniowie (Rynek 1).
dzierzoniow.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej