Dla niej piernikowa przygoda zaczęła się 10 lat temu. Od tamtej pory doskonali swe umiejętności i wyczarowuje z lukru coraz to doskonalsze dekoracje korzennych ciasteczek. Jej pierniki wyglądają jak małe dzieła sztuki. Wszystko za sprawą lukru królewskiego, którego Anna Kosek, autorka wystawianych w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza pierników, jest wielką fanką.
Nie tylko zresztą fanką, ale i propagatorką, bo swoją wiedzą i umiejętnościami dekorowania pierniczków wykonawczyni pachnących wypieków dzieli się i z młodszymi, i ze starszymi mieszkańcami Dzierżoniowa na różnego rodzaju warsztatach.
Moje piernikowe dekoracje zawsze sprawiały – i mam nadzieję nadal będą sprawiać – wiele radości obdarowanym. Staram się poznawać nowe techniki wyrobu i zdobienia pierniczków, które tworzę z pasją w 100% własnoręcznie i z dbałością o każdy detal – mówi dzierżoniowianka.
Jej prace ujrzały światło dzienne, gdy w 2018 r. Dzierżoniów zaprosił mieszkańców do wykonania z piernika jednego z czterech obiektów charakterystycznych dla naszej małej ojczyzny (synagogę, wieżę ciśnień, kościół św. Jerzego lub budynek dworca), by stworzyć makietę miasta z piernika, która można było oglądać potem w Młynie Hilberta. Anna Kosek wykonała wtedy miniaturę wieżę ciśnień, za którą zdobyła III miejsce. To była jej pierwsza praca pokazana szerszej publiczności. Ale jak widać, nie ostatnia.
Wśród pierników, które obecnie wychodzą spod jej ręki, są nie tylko prezentowane na wystawie świąteczne Mikołaje, bombki, śnieżne kule, gwiazdki, serduszka czy zabawki, ale także okolicznościowe wypieki będące doskonałymi prezentami na różne okazje przez cały rok. Nie brakuje wśród nich aniołków, misiów, pszczółek, kwiatków, a nawet diorowskich radyjek czy kafelków z zabytkami Dzierżoniowa. Przyznajcie, że trudno przejść koło nich obojętnie.
Kontakt do artystki: 535 339 608
dzierzoniow.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej