Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
SOBOTA, 30 LISTOPADA 2024
18:00 – Barbórkowa Nocna Szychta *
21:00 – BASSBÓRKA 2024 DJ 's– impreza współtworzona z Underground Wałbrzych. Wystapią: JOT, PSK, RAD74NICE, UHMT: NOISEMAN, LUCC, QUES Wstęp 15 zł (bilety do zakupienia na miejscu w dniu imprezy). Zachęcamy tego wieczoru do wsparcia wałbrzyskiego schroniska dla zwierząt.
NIEDZIELA, 1 GRUDNIA 2024
12:00-17:00 – Szychta Rodzinna – w niedzielę zapraszamy do świętowania całe rodziny na Szychtę Rodzinną do Kuźni. Tworzenie własnego czako, questing górniczy, warsztaty ceramiczne i plastyczne, fotobudka, animacje będą przeplatane spotkaniami z górnikami. Wstęp wolny.
PONIEDZIAŁEK, 2 GRUDNIA 2024
11:00-13:00 – Szychta Szkolna – Tego dnia tradycyjnie zaprosimy wałbrzyskie szkoły na uroczystą Szychtę Szkolną. Nie zabraknie zabawy połączonej z nauką i pokazem górniczych barbórkowych tradycji. Całe wydarzenie odbędzie się z zachowaniem tradycji górniczych uroczystości, z pasowaniem na młodych gwarków, orkiestrą górniczą i poznaniem górniczych opowieści o ich ciężkiej pracy w Wałbrzychu.
ŚRODA, 4 GRUDNIA 2024
12:00 – Uroczysta Barbórkowa Msza Święta – Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
13:30 – Wielka Parada Górnicza wraz z uroczystościami pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego – podczas parady odbędzie się również konkurs dla szkół na najlepszy ubiór górniczy.
17:00 – Tradycyjna Górnicza Karczma Piwna, Łaźnia Łańcuszkowa – wstęp wyłącznie dla mężczyzn, bilety do nabycia w kasach biletowych Starej Kopalni.
CZWARTEK, 5 grudnia
17:00 – Wernisaż wystawy Wybuch pyłu – Galeria w Podziemiu, BWA – wstęp wolny
PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024
10:00-18:00 – Górniczy Mikołaj w Starej Kopalni * – warsztaty, animacje, dmuchańce
*wydarzenia płatne.
Do zobaczenia 🖤
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Zamek Książ, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, KKS Bartnica.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Starosta Wałbrzyski, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław oraz portal Wałbrzych24.
starakopalnia.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej