Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
Wieża powstała na początku XIX wieku i służyła za myśliwską siedzibę dla hrabiego Antona Alexandra von Magnis. Po kilkudziesięciu latach została udostępniona turystom i przez jakiś czas można tu było zakupić kawę czy lemoniadę. Ruina była stale zamieszkiwana aż do lat 40. XX wieku. Większa część budynku zawaliła się w latach 50.
Odbudowa będzie nie tylko przywróceniem historii tego miejsca. Stanowić będzie nowy rodzaj atrakcji leżącej na pieszym szlaku „4 Wież Wzgórz Włodzickich”. Do wieży można dojść od stacji kolejowej w Gorzuchowie (2 km) lub zielonym szlakiem od wieży w Suszynie.
W ramach realizacji projektu polsko-czeskiego, w przyszłym roku rozpocznie się budowa trasy rowerowej, zarówno od strony Ścinawki Średniej, jak i Bożkowa. Ponadto Gmina przejmuje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) grunt, na którym powstanie parking. Będzie można tam zostawić samochód i pieszo dojść do wieży (1,5 km). Odbudowa romantycznej ruiny na Grodziszczu powinna ruszyć w przyszłym roku, a dofinansowanie w wysokości 80% pochodzić będzie ze środków Interreg Czechy-Polska 2021-2027.
Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje projektantowi Piotrowi Gara za bardzo dobrą współpracę, a także Łukaszowi Przybylakowi z Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda za wiele słów wsparcia i merytoryczną pomoc przy opracowaniu koncepcji odbudowy. Mamy nadzieję na dalszą ścisłą współpracę podczas prac remontowych, aby odbudowana wieża mogła zaskoczyć turystów nie tylko swoim pięknem, ale i ciekawą historią przedstawioną w oryginalny sposób.
gmina.nowaruda.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej