Fontanna w Bielawie na rynku znowu działa! Na okres pandemii wyłączona była z użytku. W trakcie przerwy doszło do drobnej usterki, ale udało się ją usunąć i dziś znowu umila czas i cieszy oczy mieszkańców i turystów.
W 1933 r. na głównym placu pod bielawskim magistratem posadowiona została kamienna fontanna, wykonana w zakładzie kamieniarskim Karla Teicha w Piławie Górnej, przez rzeźbiarza Fiedlera.
Składała się ona z ośmiokątnej niecki, ozdobionej tarczami zawierającymi symbole: trzech czółen tkackich, koła zębatego, orła i swastyki (zacementowane po II Wojnie Światowej). W środku niecki umieszczono blok kamienny z czterema miedzianymi rzygaczami w jego ścianach. Na bloku ustawiono okrągłą kolumnę, a na niej kwadratową płytę z rzeźbą sowy, trzymającej w lewej łapie herb Bielawy. Sowę podtrzymuje 8 figurek krasnoludków. Fontanna została zbudowana ze śląskiego piaskowca i na stałe wrosła w krajobraz miasta.
W latach 2017 - 2018 obiekt został poddany gruntownej modernizacji. Elementy kamienne zostały oczyszczone i odrestaurowane, a cały system sterowania wodą został wymieniony na nowy.
Z uwagi na ograniczenia pandemiczne fontanna została wyłączona z eksploatacji w 2020 r., a po ich oficjalnym ustaniu 30.VI.2023 r. podjęta została próba ponownego jej uruchomienia.
Niestety okazało się, że w czasie przymusowego "postoju" system sterowania wodą, który znajduje się w podziemiach Urzędu Miejskiego, uległ drobnej awarii. Udało się ją usunąć w lipcu bieżącego roku i od 1.VIII.2023 r. fontanna ponownie tryska pełnym strumieniem.
Z pewnością podniesie to atrakcyjność bielawskiego rynku, a licznie odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli robić sobie pamiątkowe fotografie, uwieczniając na nich już nie tylko sam pomnik, ale także i historyczną fontannę.
Źródło: um.bielawa.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej