Od początku obecnej kadencji samorządu, podejmowane są działania, które mają przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności bielawskiego Parku Miejskiego. W latach 2019 - 2020 uruchomiona została tu kawiarenka pn. EKO Cafe, dokonano szeregu nowych nasadzeń, a także wybudowane zostało Miasteczko Ruchu Drogowego.
Z kolei w 2021 r., pojawiły się tężnia i lodowisko plenerowe, a dla miłośników aktywnego wypoczynku, przy kawiarence uruchomiona została wypożyczalnia rowerów, hulajnóg elektrycznych i gokartów. Wszystkie wyżej wymienione przedsięwzięcia finansowane były ze środków własnych Gminy, a część z nich pozwoliła na częściowy zwrot poniesionych nakładów z tytułu osiąganych przychodów.
W kwietniu 2023 r. podpisana została umowa dzierżawy gruntu, położonego w pobliżu parkowego placu zabaw, na którym uruchomiona została wypożyczalnia elektrycznych autek dla dzieci. Na inwestycję, wzbogacającą ofertę rekreacyjną Parku Miejskiego, zdecydował się lokalny przedsiębiorca, który za dzierżawioną nieruchomość o pow. 10 m2 co miesiąc wpłaca do kasy miejskiej 180,46 zł.
Tym razem na rozszerzenie parkowej oferty zdecydowała się mieszkanka Gminy Świdnica, która w okresie 1.VII. - 31.VIII. br. zamierza wykonywać zaplatane kolorowe warkoczyki oraz brokatowe tatuaże. Podobna działalność biznesowa jest bardzo popularna w miejscowościach nadmorskich, gdzie stoiska rozkładane są na plażach, deptakach i promenadach. Widać więc, że Bielawa powoli zaczyna być postrzegana jako miejsce z dużym potencjałem dla szeroko rozumianych komercyjnych usług turystycznych.
Za dzierżawioną nieruchomość o pow. 4 m2 nowy przedsiębiorca co miesiąc wpłacać będzie do kasy miejskiej 72,19 zł. Kwota ta nie jest wygórowana i powinna zachęcić inne podmioty gospodarcze do kolejnych kreatywnych pomysłów biznesowych, na których będzie można osiągnąć nadwyżkę finansową. Wolnego miejsca w bielawskim parku jest jeszcze bardzo dużo.
Działanie to jest zgodne z celem strategicznym nr 1, zapisanym w Strategii Rozwoju Gminy, pn. "Bielawa miastem przedsiębiorczym". W jego ramach zdefiniowano cel operacyjny nr 1.2. "Rozwój przedsiębiorczości mieszkańców i lokalnego biznesu".
Źródło: um.bielawa.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej