sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Praga - Most Karola, Hradczany i najlepsze piwo
2023-05-09 12:45

Czasami nazywana Paryżem wschodu, choć osobiście uważam, że miasta mają zupełnie inny klimat i nie warto ich porównywać. Taka jest właśnie Praga, inspirująca i wciągająca. Samą Pragę zdecydowanie warto odwiedzić, ma mnóstwo atrakcji, bogatą historię, ciekawą kuchnię i świetnych mieszkańców. Postaram się pokazać to wszystko w Poradniku Podróżnika o Pradze!


Zasady wjazdu

 

Czechy należą zarówno do Unii Europejskiej, jak i również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Obywatel Polski może przebywać w Czechach na podstawie powyższych dokumentów do 90 dni, a powyżej tego czasu musi się ubiegać o status pobytu czasowego. Przy wizycie na ponad 30 dni obywatel Polski powinien zgłosić pobyt na posterunku policji do spraw cudzoziemców (Služba cizinecké policie).

 

Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.

Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, to wszystkie zostały zlikwidowane.

 

Podróż do Pragi

 

W Polsce istnieje kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Pragi. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje:

 

Ryanair: bilety z Gdańska, Krakowa kupicie na stronie przewoźnika.
LOT: bilety z Warszawy Chopina kupicie na stronie przewoźnika.

 

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

 

Z Polski bardzo łatwo dostać się do Pragi, jeżeli jesteś z południa Polski. Najbardziej wtedy opłaca się jechać pociągiem (najczęściej LeoExpress). My jesteśmy ze Śląska i jechaliśmy z Bohumina, jest trochę taniej niż gdybyśmy jechali bezpośrednio z Polskiego miasta (zapłaciliśmy za bilety w dwie strony 100 zł!). Możesz jechać też z innej, czeskiej miejscowości.

 

Pociągi z Polski do Pragi również są w miarę korzystne cenowo, musisz sprawdzić jakie terminy i godziny Ci bardziej odpowiadają. Najlepiej kupować je z miesięcznym wyprzedzeniem.

 

Z większych miast są też przejazdy Flixbusem, jednak większość ofert, jakie widziałam, są mniej opłacalne niż np. dojazd pociągiem, natomiast dużo zależy od terminu.

 

Moim zdaniem najmniej opłaca się jechać do Pragi autem, dlatego, że komunikacja jest świetnie rozmieszczona, wszędzie dojedziesz i to w niskiej cenie. Co więcej, jeśli znajdziesz hotel w centrum, to często nawet będziesz po prostu spacerować po Pradze. Nie będziesz z samochodu korzystać na miejscu, ale znowu to zależy czy jedziecie całą rodziną, samodzielnie, czy w na przykład dwie osoby.

 

Nocleg

 

Praga ma taki atut, że hotele nawet w centrum, w najbardziej ruchliwej dzielnicy, takie 4 i 5-gwiazdkowe można już zarezerwować np. za 1000 zł za 3-4 noce dla dwóch osób, co w porównaniu do innych miast w Europie graniczy z cudem.

 

Minusem jest to, że kiedy mieszkamy w centrum, to ceny np. jedzenia są wyższe, niż gdybyśmy mieszkali na obrzeżach, które też są bardzo dobrym rozwiązaniem. W Pradze jest świetnie rozwinięta sieć metra i ona bez problemu pozwoli nam się dostać wszędzie, nawet z dalszych dzielnic. Oto kilka naszych propozycji:

Mały apartament z ogrodem w pobliżu zamku praskiego
Bianchi – Steel Vintage mieszkanie rowerów
Charming APT 51 Royal Vineyards by Michal&Friends

 

A tu hotele w centrum Pragi:

Jalta Boutique Hotel
Don Giovanni Hotel Prague – Great Hotels of The World

 

Transport w Pradze

 

Ciekawostka: w Pradze jest najgłębiej położona stacja metra w Europie. Sama siatka połączeń metrem jest świetnie rozwinięta i spełnia wymagania zarówno mieszkańców, jak i turystów. Bilet 24-godzinny na metro to koszt 120 czeskich koron. Bilet 30-minutowy kosztuje 30 koron, a 90-minutowy 40 koron. Autobusy też kursują często i jest ich dużo, natomiast chyba najlepiej i najszybciej poruszać się metrem. Nie ma potrzeby korzystać z taksówek, są drogie i niepotrzebne.

 

Bonus! Kupując bilet 24-godzinny na komunikację miejską, możesz wykorzystać go na wjazd do wieży Petrin.

 

Z lotniska do centrum najłatwiej dostaniesz się autobusem. Regularnie one regularnie, dosłownie co kilka minut. Konkretnie możesz dostać się linią 119 i 100 do serca Pragi. Bilety możesz kupić na hali przylotów lub bezpośrednio na przystanku.

 

Jeżeli jedziesz do Pragi pociągiem, to dworzec położony jest w centrum Pragi. Zwróć uwagę w jakim miejscu zarezerwowałeś nocleg, bo być może Twój pociąg będzie jechał przez jeszcze jedną stację w Pradze, bardziej na obrzeżach, wtedy warto wysiąść wcześniej. Potem najlepiej podróżować wcześniej wspomnianym metrem albo autobusami.

 

Co warto zjeść w Pradze?

 

Oto kilka potraw, które musisz spróbować w Pradze!

 

Pickled cheese – marynowany ser, np. camembert, idealny do piwa lub do najedzenia się do syta.
Różnego rodzaju knedliki: Bułczane, ziemniaczane i owocowe. Zazwyczaj są podawane do dań mięsnych, najczęściej wieprzowiny lub wołowiny, poza owocowymi oczywiście.
Wołowina w sosie chrzanowym
Pieczeń wieprzowa z białą kapustką i knedlikiem (to danie narodowe)
Zupa czosnkowa
Zupa Gulaszowa
Rosół wołowy z kluseczkami z wątróbki, flaczki
Peklowana, wędzona lub pieczona golonka
Smażony ser w panierce z frytkami i sosem tatarskim
Wysmażony kalafior
Tradelink – uwaga, to akurat coś stworzonego typowo pod turystów, jednak jeżeli lubisz słodkości to jest dobry i warto spróbować. Jest to tradycyjne, drożdżowe ciastko z walcowanego ciasta, które podczas wypiekania owija się wokół kija. Posypuje się go potem cukrem i podaje z migdałami lub cynamonem.

 

Ceny:

 

Obiad – w dobrej cenie znajdziesz za 150 koron, ale po pandemii nastaw się raczej na kwoty rzędu 250-300 koron za obiad.
Piwo – kosztuje w restauracji od 30/40-100/120 koron – oczywiście są miejsca, gdzie jest dużo drożej, ale z racji tego, że Czechy słyną z piwa, jest dostępne wszędzie i to w dobrej cenie.
Tradelink – turystyczna przekąska kosztuje około 150 koron.
Wodę – kupisz w markecie już za 5 koron, ale w małych sklepikach, na turystycznych uliczkach nawet za 60 koron.
Zupy albo przekąski – są już od 50 koron, chyba, że te tradycyjne czeskie w turystycznych restauracjach, to powyżej 100 koron.

 

Restauracje warte odwiedzenia

 

Cafe Savoy – przepiękna kawiarnia z drewnianymi elementami nawiązującymi do pierwszej Republiki Czechosłowackiej, gdzie napijesz się wspaniałej kawy.
Browar Strahow – browar położony przy klasztorze. Ma niepowtarzalny klimat i jest tu możliwość wycieczki z degustacją.
Tančící dům Ginger & Fred Restaurant – jeżeli masz ochotę na coś bardziej wyszukanego, to wybierz się do Tańczącego Domu, gdzie zostanie dla Ciebie przygotowany wyjątkowy posiłek.
Nase maso – sklep mięsny, w którym możesz spróbować doskonałych burgerów.
Eska, czyli restauracja i piekarnia – gwarantuje Ci zawsze świeże produkty.
Donut shop – kiedy masz ochotę na coś słodkiego…
Creme de la creme – zjesz tu najpyszniejsze lody w całej Pradze!
Manifesto Market – odwiedź go, kiedy znudzi Ci się już czeskie, ciężkie jedzenie. Znajdziesz tu mnóstwo street foodowych busów, serwujących dania z całego świata.

 

Płatność i ceny w Pradze

 

W Czechach obowiązującą walutą jest korona czeska, ale w wielu turystycznych miejscach możesz zapłacić również w Euro. Korona Czeska jest jednak bardziej opłacalna w większości przypadków. Praktycznie wszędzie możesz płacić kartą, jest niewiele miejsc, gdzie potrzebujesz gotówki – może jedynie na jarmarku w budkach.

 

Jeżeli chodzi o ceny, to od 2022 roku jest dosyć drogo, w ciągu ostatnich 2-3 lat ceny w stolicy Czech mocno poszły do góry, zwłaszcza za atrakcje i zabytki. Z racji tego, że Praga jest tak ułożona, że w wielu częściach jest coś warte zobaczenia, to przemieszczanie się po wielu rejonach miasta jest nieuchronne. Całe miasto jest bardzo turystyczne, przez co jest drożej w tych popularniejszych miejscach. Obiad kosztuje około 250 koron. Wiadomo, można znaleźć coś tańszego, albo dużo droższego, ale to jest przeciętny koszt. Myślę, że jeżeli nie chcemy na wszystkim oszczędzać to 500 koron to takie minimum na jeden dzień (bez atrakcji). Na pewno nie jest tu tak drogo, jak w największych metropoliach europejskich i cały wyjazd zapewne wyjdzie taniej niż przykładowo Paryż, ale nie jest tu też tanio.

 

Co zwiedzić w Pradze?

 

Most Karola 

 

To zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna i najchętniej odwiedzana atrakcja w Pradze. Większość turystów właśnie od niego rozpoczyna zwiedzanie miasta, tym bardziej że łączy dwie bardzo popularne części Pragi, mianowicie dzielnice Malá Strana oraz Staré Město. A oto kilka ciekawostek o Moście Karola:

 

Budowę nowego mostu rozpoczęto w roku 1357 podczas panowania cesarza Karola IV, od którego most nosi swoją nazwę.
Podobno do zaprawy dodano kurze białka, aby wzmocnić konstrukcję. Po latach badania naukowców wykazały, że prawdopodobnie nie jest to prawda, ale ta informacja często jest podawana jako ciekawostka przez lokalnych przewodników.
Na Moście Karola znajdziemy 30 wyjątkowych rzeźb. Najbardziej znaną jest rzeźba Jana Nepomucena, poniżej jest płaskorzeźba psa, której pogłaskanie przynosi szczęście.

 

Wstęp na most: jest on czynny cały czas i bezpłatny, płatne jest natomiast zwiedzanie jego wież:

Staromiejska Wieża Mostowa – 50 koron czeskich.
Małostrańska Wieża Mostowa – 50 koron czeskich.

 

Według miejskiej legendy kamień węgielny pod budowę mostu Karol IV postawiono 9 lipca 1357 roku o godzinie 5.31 rano. Data i godzina nie były przypadkowe, gdyż to sekwencja liczb nieparzystych: 1-3-5-7-9-7-5-3-1, co miało dobrze wróżyć całej budowli.

 

Od Malej Strany znajdziemy dwie wieże: niższa Judyty i pochodzi z XII wieku, natomiast wyższa wieża została zbudowana w 1464 roku jako pendant dla wieży staromiejskiej – dawniej pełniła funkcje obronne i magazynowe.

 

Niegdyś na moście odbywały się koronacje królów czeskich, a także liczne turnieje i bitwy, m.in. w czasie wojny trzydziestoletniej toczono na nim walki ze szwedzkimi wojskami.
Pierwszy konny tramwaj wjechał na most w 1883 roku, a 20 lat później zastąpił go tramwaj elektryczny. Gdy okazało się, że tramwaje niszczą most, w 1908 roku zastąpiono je autobusami. Te z kolei wycofano po roku, gdyż również wpływały na stan techniczny budowli. Autobusy na nowoczesnych oponach wróciły na most w 1932 roku. Jeździły po nim do 1965 roku. Od tego czasu na most mają wstęp wyłącznie piesi. Obecnie oprócz tłumu turystów z całego świata (w 1989 roku jednocześnie przebywały na nim 1562 osoby) można tu spotkać licznych artystów i ulicznych grajków, którzy w 1990 roku stworzyli Stowarzyszenie Artystów Mostu Karola.
W budynku Zakonu Rycerskiego Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą przy Křížovnické náměstí 3 na Starym Mieście znajduje się muzeum mostu Karola. Jest w nim m.in. model przedstawiający budowę mostu, ryciny i obrazy, a także narzędzia używane do budowy.

 

Most Karola w Pradze: legenda…

 

Rzeźba Jana Nepomucena była pierwszą ustawioną na moście. Święty, jak głosi legenda, popadł w konflikt z panującym władcą – Wacławem IV, gdyż nie chciał mu zdradzić, co wyznała jego żona – Zofia Bawarska podczas spowiedzi, a król podejrzewał małżonkę o zdradę. Gdy kapłan odmówił, został uwięziony i był torturowany. Oznajmił władcy, że zdradzi grzechy królowej jednej istocie w komnacie i wyszeptał je do ucha… psa. Wściekły król 20 marca 1393 r. nakazał zrzucić Jana z mostu do Wełtawy. Jego zwłoki pochowano w katedrze na Hradczanach. Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku, a kanonizowany 8 lat później. Jest patronem Pragi, spowiedników, tonących i mostów.

 

Hradczany

 

Na Hradczanach znajdziesz najwspanialsze zabytki Pragi. To królewska dzielnica, która wypełniona jest sztuką! Zobaczysz tutaj niesamowity Zamek Królewski, sięgający korzeniami do głębokiego średniowiecza. Jest to dawna rezydencja królów czeskich. Warto sprawdzić kiedy są zmiany warty i je obejrzeć. Co ciekawe, według Księgi rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie.

 

Godziny otwarcia:

Listopad – Marzec 09.00-16.00
Kwiecień – Październik 09.00-17.00

 

Katedra św. Wita

 

Katedra jest wyjątkowo cennym przykładem dojrzałego gotyku i neogotyku. Powstawała niemal 600 lat temu. Jest siedzibą praskich arcybiskupów, prymasa czeskiego, a także miejsce koronacyjnym i grzebalnym czeskich królów. Znajdują się tu insygnia koronacyjne, w tym najważniejsze – korona świętego Wacława, a także barokowe berło, jabłko królewskie, miecz koronacyjny i liczne relikwie, takie jak cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa (autorem jednego z witraży jest m.in. Alfons Mucha). Korona jest wykonana z 21/22 karatowego złota, waży prawie 2,5 kilograma i ma w sobie 96 kamieni szlachetnych. Rubin znajdujący się na niej to największy rubin na świecie wykorzystany w jubilerstwie. Na szczycie korony znajduje się szafirowy krzyżyk, do którego włożona jest cierń pochodząca podobno z korony cierniowej Chrystusa. Według legendy ten, kto bez powodu włoży koronę na głowę, ukarany będzie śmiercią. Dzwon Zygmunta znajdujący się na wieży jest największym dzwonem w Czechach.

 

Ceny: Wstęp jest za free do niewielkiej części katedry

 

Godziny otwarcia:

Okres od 1 listopada do 31 marca: od poniedziałku do soboty – 9:00-16:00; niedziela 12:00-16:00.
Okres od 1 kwietnia do 31 października: od poniedziałku do soboty – 9:00-17:00; niedziela 12:00-17:00.

Bilety: dostępne w pakietach zwiedzania zamku Praskiego.

 

Trasa A: (Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św. Wita, Wystawa z kart historii Zamku Praskiego, Wieża Prochowa, Pałac Rosenbergów) bilet normalny 350 koron (ok 58 zł), ulgowy 250 koron (ok. 42 zł).

 

Trasa B (Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św. Wita) bilet normalny 250 koron (ok. 42 zł), ulgowy 125 koron (ok. 21 zł).

 

Złota Uliczka

 

W przeszłości mieszkali tu złotnicy, pracujący na rzecz państwowego skarbu. Dzisiaj ulica zachwyca turystów małymi kamieniczkami, dzięki którym każdy zaułek ma niepowtarzalny urok.

 

Józefów

 

Swą nazwę zawdzięcza Józefowi II, który przekazał Żydom prawa obywatelskie. Józefów to miejsce z niesamowitą historią, niepowtarzalne punkt na mapie Pragi i nie tylko. Przez 800 lat mieszkała tu jedna z największych europejskich społeczności Żydów. Dzielnica została tak dobrze zachowana paradoksalnie przez działania Trzeciej Rzeszy, która chciała tutaj stworzyć Muzeum Wymarłej Rasy – zwożono tutaj przeróżne drogocenności z okupowanych państw.

 

Stary Cmentarz Żydowski

 

Został założony w połowie XV wieku. Ze względu na to, że religia nie pozwala Żydom usuwać grobów, na cmentarz nakładano kolejne warstwy ziemi (nawet do dwunastu warstw). Pochowano tutaj rabina Maisela i rabina Löwa.

 

Muzeum Żydowskie

 

To muzeum poświęcone jest historii Żydów w Pradze i też w całej Europie. Powstało w XX wieku, jednak najwięcej zbiorów zgromadzili naziści od 1942 roku, kiedy to Trzecia Rzesza postanowiła stworzyć Muzeum Wymarłej Rasy.

 

Pomnik Franza Kafki

 

Ponad 4-metrowy pomnik Franza Kafki, wybitnego pisarza żydowskiego pochodzenia. Miejsce pomnika nie jest przypadkowe, bo stoi on na ulicy, gdzie Kafka miał swój dom. Jest to miejsce symboliczne, jedna noga pomnika stoi w dzielnicy żydowskiej, druga zaś na Starym Mieście. Co ciekawe, znajduje się on między synagogą, kościołem katolickim i kościołem prawosławnym.

 

Synagoga Hiszpańska

 

Powstała w miejscu szkoły, do której chodzili Żydzi pochodzący z Hiszpanii. Dla architekta tworzącego synagogę inspiracją była hiszpańska Alhambra. Najmłodsza, bo wybudowana dopiero w XIX wieku, ma najbardziej bogate wnętrze spośród pozostałych synagog w Pradze.

 

Synagoga Staronowa

 

Luksusową ulicą, Pařížską třídą, dotrzeć można do imponującej Synagogi Staronowej. Jest to najstarsza zachowana synagoga w Europie, a w jej magicznym wnętrzu kryje się wiele tajemnic. Jak głosi jedna z legend, właśnie tu ukryty został Golem, obdarzona nadludzką siłą istota, ulepiona z gliny, przedmiot zainteresowania wielu królów i cesarzów.

 

Synagoga Pinkasa

 

Jest obecnie miejscem upamiętniającym ofiary holocaustu. Na ścianach umieszczono najdłuższe epitafium na świecie, zawierające imiona ofiar obozów koncentracyjnych.

 

Józefów – więcej szczegółów

 

Józefów należy do jednych z najdroższych atrakcji w Pradze. Oczywiście samo zwiedzanie dzielnicy jest bezpłatne, jednak za wejście do synagog lub Muzeum Żydowskiego przyjdzie nam słono zapłacić. Przed zwiedzającymi postawiono kilka możliwości zakupu biletów. Ci, którzy pragną odwiedzić najważniejsze obiekty Józefowa, mają trzy możliwości zakupu biletu.

 

Bilet A: Cena biletu pozwalającego na wejście jedynie do Staronowej Synagogi wynosi 200 koron czeskich (ok. 33,50 zł) w przypadku biletu normalnego oraz 140 koron czeskich (ok. 24 zł) w przypadku biletu ulgowego (dla dzieci od 6 roku życia i studentów do 26 lat).

 

Bilet B: druga opcja to bilet pozwalający na wejście do wszystkich pozostałych obiektów: Synagogi Maisela, Synagogi Maisela, Synagogi Hiszpańskiej, Starego Żydowskiego Cmentarza oraz Muzeum Żydowskiego. Bilet normalny w tym przypadku kosztuje 330 koron (ok. 55 zł), ulgowy zaś 220 koron (ok. 36,50 zł).

 

Bilet C (A+B): trzecia opcja to połączenie wcześniejszych biletów, uprawniające do wejścia do wszystkich obiektów. Cena takiego biletu to 500 koron (ok. 83 zł) w przypadku biletu normalnego oraz 340 koron (ok. 56,50 zł) w przypadku biletu ulgowego.

 

Bilety ważne są 7 dni. Wszystkie obiekty powinny być otwarte codziennie z wyjątkiem soboty i świąt żydowskich, w godzinach od 9:00 do 18:00 w sezonie letnim oraz od 9:00 do 16:30 w sezonie zimowym.

 

Muzeum Franza Kafki

 

To miejsce ciekawe, ale nie wiem, czy warte odwiedzenia dla każdego. Jeśli jesteś wielkim fanem twórczości Kafki, to jak najbardziej tak. W innym przypadku niekoniecznie będziesz miał kłopot z odczytaniem nawiązań do Kafki, co spowoduje jedynie frustrację. Tym bardziej że bilety są dość drogie, jak na taką atrakcję. Lepiej kupić mapkę za 55 koron w sklepiku obok z zaznaczonymi miejscami związanymi z życiem pisarza.

 

Warto jednak zobaczyć rzeźbę Davida Černý’ego – tych dwóch “sikających typków” (oficjalny tytuł to “Sikający”). Zwłaszcza, że samo Muzeum znajduje się rzut beretem od Mostu Karola.

 

Bilety dla dorosłych: 240 koron
Bilety dla studentów, seniorów, osób niepełnosprawnych: 160 koron
Bilet rodzinny (2 Adults, 2 Children): 620 koron

 

Plac Wacława (Wacławiak)

 

Imponujący rozmiarem Plac Wacława stanowi centrum Nowego Miasta. Ma aż 700 metrów długości i jest szalenie ważną arterią Pragi. Tu dzieje się życie kulturalne, handlowe i towarzyskie. Rozegrało się tutaj wiele ważnych wydarzeń nie tylko w dziejach miasta, ale całego kraju! Właśnie tu rodziła się czechosłowacka niepodległość, tu walczono o wolność po II wojnie światowej i protestowano w ramach „praskiej wiosny” (samospalenie Jana Palacha też miało miejsce na tym placu), a także słuchano Vaclava Havla i przeprowadzano „aksamitną rewolucję”. Aktualnie tętni życiem i jest miejscem dość rozrywkowym. Jako pamiątka burzliwych wydarzeń, jakie miały miejsce na placu, ufundowano pomnik poświęcony Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Znajduje się tu także pomnik konny św. Wacława, od którego plac otrzymał nazwę. Przy Placu Wacława znajduje się praskie Muzeum Narodowe.

 

Tańczący dom

 

Tańczący Dom to niezwykły i wspaniały budynek, który stał się integralną częścią Pragi. Obecnie służy jako nowo otwarty luksusowy hotel. Oferuje 21 ekskluzywnych pokoi z niezapomnianym widokiem na Zamek Praski, ma też kawiarnię i restaurację na ostatnim piętrze. Na szczycie domu znajduje się niesamowity taras widokowy we wspomnianej restauracji, z którego można podziwiać miasto i jego panoramę. Budynek zyskał swoją nazwę dzięki wieżom, które przypominają słynne postacie tancerzy, Ginger Rogers i Freda Astaire’a. Kamienna wieża reprezentuje tancerza, a szklana jego partnerkę. Na szczycie wieży symbolizującej tancerkę znajduje się kopuła o konstrukcji z metalowych rurek, pokrytych siatką ze stali nierdzewnej. Kopuła jest spowita wyimaginowanymi włosami i symbolizuje głowę meduzy. Tańczący dom został otwarty w 1996 roku i w tym samym roku zdobył prestiżową nagrodę amerykańskiego magazynu Time w kategorii design roku. Symbol praskiej architektury nowoczesnej był z początku odbierany z dystansem, wkrótce jednak stał się popularną atrakcją turystyczną oraz otrzymał cały szereg prestiżowych nagród. Nie ma biletów wstępu, bo to hotel i restauracja.

 

Rynek staromiejski

 

Koniecznie odwiedź rynek staromiejski, na którym mieszczą się najważniejsze atrakcje Pragi i gdzie tętni życie miasta!

 

Praski Zegar Astronomiczny

 

Miejska legenda głosi, że twórcą zegara był Hanuš z Růže, którego po wykonanej pracy prascy radni nakazali… oślepić! Powód był trywialny – nie chcieli oni, by stworzył na zlecenie innych miast bardziej okazałe dzieła. Tyle z legendy, bo historycy donoszą, że zegar pochodzi z 1410 roku, a wykonał go Mikulaš z Kadaně, zaś Hanuš z Růže, ponad sto lat później, tylko go udoskonalił. W XVI wieku zegar przeszedł renowację i stał się w pełni zmechanizowany. Zegar składa się z trzech głównych części:

astronomicznej – pokazującej położenie ciał niebieskich.
kalendarzowej – z medalionami reprezentującymi miesiące.
animacyjnej – z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.

 

Nad Apostołami możesz wypatrzyć pozłacanego koguta, który symbolizuje życie. Pianie koguta kończy paradę Apostołów. Aby dobrze zobaczyć paradę apostołów, najlepiej ustawić się kilkanaście metrów od wieży. Pod oknami z apostołami znajduje się zegar astronomiczny. Obok niego umieszczone są ruchome figurki. Możecie wypatrzyć tu śmierć pod postacią szkieletu dzwoniącego dzwonkiem i obracającego klepsydrą, Turka kręcącego głową, Skąpca z woreczkiem w dłoni, próżność patrzącą w lustro. Zegar w Pradze uważa się za przeklęty. Ma go nawiedzać duch konstruktora. Kilka razy w roku organizowane są nocne spotkania pod zegarem, by zobaczyć pojawiającego się tam podobno ducha mistrza Hanusa. Wykonane w roku 1945 figury apostołów pozbawione są oczu. Wyjaśnienie jest bardzo proste: z odległości wielu metrów szczegół ten jest niewidoczny, więc artysta ułatwił sobie zadanie.

 

Kościół św. Jakuba

 

To przepiękny kościół z barokowym wystrojem. Jest jednym z największych kościołów w Pradze. Odbywają się tutaj regularnie koncerty organowe, z których bazylika słynie. Organy pochodzą z 1705 roku i zapewniają doskonałą akustykę. Według legendy Figura Marii Panny na ołtarzu głównym była dawniej uważana za cudowną, dlatego też oddawano jej cześć i składano dary. Pewien złodziej dał się zamknąć w kościele, aby te dary ukraść. Kiedy jednak przystąpił do czynu, ręka figury złapała go w silnym uścisku i trzymała aż do rana. Przeor klasztoru spytał się figury, czy ręka złodzieja powinna zostać ucięta. W odpowiedzi figura natychmiast puściła rękę, którą następnie odcięto. Sczerniałą rękę zawieszoną na łańcuszku można dziś oglądać w tylnej części kościoła.

 

Godziny otwarcia:
wtorek 09:30–12:00, 14:00–16:00
środa 09:30–12:00, 14:00–16:00
czwartek 09:30–12:00, 14:00–14:30
piątek 09:30–12:00, 14:00–16:00
sobota 09:30–12:00, 14:00–16:00
niedziela 09:30–12:00, 14:00–16:00
poniedziałek Zamknięte

 

Galeria Narodowa

 

Po odwiedzeniu Galerii Narodowej możesz mieć pewność, że zobaczyłeś wszystkie najważniejsze dzieła w Pradze. Wnętrze jest przepiękne, możesz spróbować tu doskonałej kawy i na pewno nie będziesz się nudzić! Poza tym, po paryskim Luwrze to druga najstarsza galeria w Europie. Na zwiedzanie muzeum zarezerwuj sobie minimum 1,5 godziny.

 

Godziny otwarcia:
Poza sezonem 10:00-18:00
W sezonie 09:10-17:00

Ceny: 250 koron dla dorosłych, 150 koron dla studentów

 

Ściana Johna Lennona

 

Kolejne niesamowite miejsce z barwną historią. W XX wieku młodzi Czesi pisali skargi na ścianie, co doprowadziło do starcia między setkami studentów i służbą bezpieczeństwa w pobliżu Mostu Karola. Ściana ciągle się zmienia, oryginalny portret Lennona był już zamalowany wiele razy. Dziś ściana jest symbolem ideałów młodości, takich jak miłość i pokój.

 

Wyszehrad

 

To miejsce, gdzie kiedyś mieścił się drugi zamek broniący miast od południa. Dzisiaj nie zostało z niego zbyt wiele, ale mieści się tutaj mnóstwo interesujących zabytków. Jest tu znacznie mniej turystów i warto przyjechać tu metrem.

 

Brama Prochowa

 

Tutaj większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Starego Miasta. To jeden z głównych symboli Pragi. Większość elementów zdobiących bramę jest oryginalna. Nazwa wzięła się z tego, że w wiekach XVII i XVIII służyła jako skład prochu. Na wieży bramy można dostrzec figury królów czeskich: Przemysława Ottokara II, Karola IV oraz Jerzego z Podiebradów i fundatora budowli – Władysława II Jagiellończyka. Jeżeli ktoś jest chętny: Na bramę można się wspiąć!

 

Wieża Petrin na wzór wieży Eiffla

 

To idealne miejsce do podziwiania panoramy Pragi. Możemy tutaj wjechać kolejką linową (Lanova Draha), która kursuje w obie strony i to dość często. Dodatkowo możemy z niej skorzystać na bilecie miejskim, nawet wykupionym na kilka dni. Możemy też wejść na nią na nogach, ale jeśli jednak przecenimy swoje siły, to w połowie trasy jest przystanek Nebozizek i możemy z niego wjechać na górę. Wieża jest zmniejszoną kopią paryskiej wieży Eiffla. Ma 60 metrów wysokości i 299 schodów prowadzących na sam szczyt. 150 koron kosztuje wejście na szczyt. Otwarta jest codziennie od 10:00-18:00.

 

Wieża telewizyjna Žižkov

 

To element ciekawej architektury, a wieża nazywana jest żartobliwie wiertarką, bo właśnie ją przypomina. Moim zdaniem jeszcze ciekawsze są rzeźby małych dzieci… trochę dziwne, ale coś wartego zobaczenia, jeżeli będziesz mieć czas.

 

Teatr Narodowy i Opera Narodowa

 

Dwa przepiękne miejsca, ważne dla całego narodu czeskiego, bo w XIX wieku pieniądze na nie zbierał właśnie cały naród. Odwiedzając je, zakochasz się we wnętrzach, jak i wybitnych wydarzeniach organizowanych w tych miejscach, oraz całej historii tych budynków.

 

Miejski Dom Reprezentacyjny w Pradze

 

To jeden z najsłynniejszych secesyjnych budynków w Pradze, stojący na placu Republiki, w sąsiedztwie Bramy Prochowej, naprzeciw Domu u Hybernów. Pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Wpisany pod numerem 160 na listę Narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy

 

Jeżeli odwiedzasz Pragę w okresie świątecznym, koniecznie odwiedź Jarmark Świąteczny. To jeden z najpiękniejszych i największych jarmarków w Europie.

 

Inne atrakcje Pragi:

 

Najwęższa ulica Pragi

 

Ulica znajduje się w dzielnicy Mala Starana. To najwęższa ulica Pragi. Jest tak wąska, że na jej końcu zamontowano sygnalizację świetlną, gdyż czasami dwie przechodzące osoby mogą nie potrafić przejść obok siebie. Podobno została stworzona, żeby pijani Czesi mogli bezpiecznie wrócić do domu. Zejście najwęższą ulicą Pragi prowadzi do restauracji Čertovka.

 

Rzeźba Sikające Postacie

 

Kolejna darmowa atrakcja, która znajduje się blisko najwęższej uliczki. Autorem jest czeski artysta David Černý. Niektórzy interpretują te postacie jako polityków, którzy olewają sprawy własnego kraju.

 

Wiszący Koń św. Wacława

 

Kolejna rzeźba Davida Cernego. Znajduje się w domu handlowym – pałacu Lucerna. Przedstawia ona martwego konia, zawieszonego kopytami do góry, a łbem do dołu. Na brzuchu zdechłego konia siedzi postać św. Wacława. Aby ją zobaczyć, należy wejść od ulicy Vodičkovej.

 

Obrotowa głowa Kafki

 

Kolejne dzieło Černego. Instalacja ma ponad 10 metrów wysokości i składa się z 42 ruchomych, błyszczących, metalowych paneli. Każdy z paneli porusza się niezależnie od siebie i razem układają się w kształt głowy praskiego pisarza. Głowa Kafki znajduje się przy wejściu do centrum handlowego Quadrio.

 

Clementinum

 

W mojej opinii jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc w Pradze. To ogromna, barokowa biblioteka, w której można poczuć się jak w filmie kostiumowym.

 

Kilka ciekawych miejsc:

Adamova lékárna – piękna apteka, ma cudowne wnętrze, mieści się na Placu Wacława.
Palác Koruna
Václavské náměstí 1 – ma przepiękny pasaż, który warto zobaczyć.
Ogrody franciszkanów – miejsce, które jest mało znane, ale również przepiękne i warte odwiedzenia.

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Emilią Alachamowicz.

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: