Nie co dzień nadarza się taka gratka, jak otwarcie salonu wystawienniczego współczesnego malarstwa. Niechże żałują ci, co nie byli, bo 21 grudnia w Rzeczce, w Spółdzielni Socjalnej Austeria Krokus ruszyła Galeria z prawdziwego zdarzenia.
Na uwagę niewątpliwie zasługuje fakt, że komisarzem otwarcia był nie kto inny, jak sam Stanisław Przewłocki. Dla niewtajemniczonych warto może wyjaśnić, że ten wrocławski malarz – niezrównany mistrz akwareli – jest także autorem najmniejszych na świecie miniatur. Żeby ocenić kunszt artysty, trzeba oglądać te arcydzieła pod lupą. Aż trudno uwierzyć, że malarz podpisuje się na nich pełnym imieniem i nazwiskiem…
Taka znakomitość zwykle przyciąga innych. A wśród tych znaleźli się Wojciech Bartnik, którego akty wzbudzały spore zainteresowanie, oraz Marian Wódkiewicz, wystawiający obrazy z cyklu „Anioły”. Oczywiście w Galerii znalazły się także prace wielu innych twórców – chociażby rzeźbiącego w korzeniu, Ryszarda Kurowskiego, czy też energetyczne malarstwo Mikołaja Butkiewicza. Aby się o tym przekonać, warto odwiedzić Austerię Krokus…
Niewątpliwego smaczku imprezie dodał występ wrocławskiej flecistki, Agnieszki Kaćma, która grając między innymi utwory Jana Sebastiana Bacha, wprowadziła do imprezy niepowtarzalny nastrój. Jej kameralna muzyka doskonale harmonizowała nie tylko z obrazami, ale także z odrestaurowanymi wnętrzami pensjonatu, o których walory zadbali właściciele: Barbara i Grzegorz Szwaja.
Wystawę uświetnili także sekretarz Gminy Walim Aleksandra Ignaszak oraz wójt, Adam Hausman, którzy z serca poparli inicjatywę stworzenia galerii malarstwa w Rzeczce. Tego samego zdania był również Wiesław Zalas, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki. Obaj panowie w pełni docenili znaczenie powstania pierwszej od wielu lat galerii malarstwa na terenie gminy.
Zapewne w tym urokliwym zakątku Polski, nie brakuje miłośników sztuki. Powinni więc koniecznie odwiedzić nowo powstałą Galerię obrazów w Austerii Krokus. Serdecznie zapraszamy do Rzeczki!
tekst: Z. Niedzwiedzki / walim.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej