Położona na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego Malaga to stolica Costa del Sol, czyli dosłownie Wybrzeża Słońca. To raj dla plażowiczów oraz pasjonatów hiszpańskiej historii, sztuki i kuchni. W poniższym poradniku znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do Malagi.
Zasady wjazdu do Malagi
Hiszpania, w której leży Malaga należy do Unii Europejskiej oraz Schengen. Dlatego też wystarczy posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Na granicy nie są przewidziane kontrole niezależnie od środka transportu.
Obostrzenia związane z koronawirusem obecnie nie obowiązują. Aktualizowane informacje na ten temat znajdziesz na rządowej stronie.
Podróż do Malagi
Podróż samolotem
Bezpośrednio do Malagi można dotrzeć liniami Wizz Air lub Ryanair. Węgierskie przewoźnik lata z Warszawy (Okęcie), Gdańska, Krakowa i Katowic. Ryanair natomiast z Gdańska, Modlina, Krakowa i Wrocławia. Warto rozważyć również opcję wylotu z Berlina (EasyJet i Ryanair).
Ceny lotów najlepiej sprawdzać na skyscanner.pl lub bezpośrednio na stronach linii lotniczych. Warto pamiętać, że kupując bilet zarówno od Wizz Air, jak i Ryanair wliczony w cenę jest tylko mały bagaż podręczny, a cena większego bagażu nie rzadko przekracza cenę biletu.
Kupno biletu do Malagi (w dwie strony) to wydatek od 300 do ponad 1000 zł. Ceny mocno się wąchają, a najdrożej jest w sezonie wakacyjnym. Warto rozważyć wylot z jednego a powrót na inne polskie lotnisko.
Można również zainteresować się lotniskiem w Sewilli (215 km od Malagi) i zaliczyć dwa miasta w jednej podróży.
Podróż samochodem
Dla mających więcej czasu, którzy planują wyprawę samochodową, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Wszystkie państwa na drodze z Polski są w strefie Schengen, a kultura jazdy po Hiszpanii jest na wysokim poziomie i nie różni się znacznie od tej w Polsce.
Kiedy odwiedzić Malagę?
Malaga to duże miasto, w którym życie toczy się cały rok i nie ma złego czasu, aby tutaj przyjechać. Odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej odwiedzić stolicę Andaluzji zależy od tego co chcesz w Maladze robić. Południowa Hiszpania cechuje się upalnym latem (temperatury zazwyczaj przekraczają 35 stopni Celsjusza w ciągu dnia) i łagodną zimą (ok. 15 stopni Celsjusza).
Jeśli masz zamiar plażować w dzień i imprezować w nocy, to lipiec i sierpień będą świetne. Osoby bardziej aktywne w ciągu dnia, chcące dużo zwiedzać bardziej zadowolą się okolicami marca – maja lub września – listopada. Miesiące zimowe mogą służyć jako fajny citybreak. Wtedy jednak nie należy nastawiać się na plażowanie.
Nocleg w Maladze
Najlepsza okolica na nocleg w Maladze to La Malagueta, skąd blisko jest do plaży i centrum. Miasto, a przede wszystkim strefa turystyczna nie są jednak duże i niezależnie czy wybierzemy nocleg niedaleko plaży, w centrum, czy bardziej w głąb miasta, powinniśmy być w stanie wszędzie dojść w maksymalnie 20 – 30 minut.
Transport w Maladze
Dojazd z lotniska
Jadąc z lotniska do centrum najlepiej wybrać pociąg C1 (nie mylić z metrem L1). Przy wyjściu wystarczy kierować się na oznaczenia pociągu (stacja znajduje się na terminalu T3), a następnie wybrać pociąg C1 jadący do Malaga Centro Alameda (C.A.) Bilet łatwo kupimy w automacie. Cena to 3,60 euro w jedną stronę lub 7,20 euro w obie.
Koszt Ubera z lotniska do centrum to około 15 euro.
Metro
Miasto obsługiwane jest przez dwie linie metra (L1 i L2), które obsługują tylko strefę na wschód od rzeki Guadalmedina. Wszystkie trasy są łatwo dostępne na Google Maps, więc wystarczy wybrać skąd i dokąd chcemy jechać, aby aplikacja pokazała nam właściwe połączenie.
Autobusy
Przejazd autobusem w Maladze to koszt 1,40 euro niezależnie od ilości przystanków. Za bilet zapłacimy u kierowcy odliczoną gotówką lub zbliżeniowo kartą lub np. telefonem. Można również zakupić bilet na 10 przejazdów za 8,40 euro. Wszystkie przystanki autobusowe są na żądanie, więc trzeba pamiętać o naciśnięcie przycisku “stop” lub zasygnalizowanie ręką jeśli jesteśmy na przystanku. Do autobusu zawsze wchodzimy przednimi drzwiami tak, aby móc zapłacić za przejazd.
Samochód
Dla osób, które chcą wypożyczyć auto, aby odkryć całą Andaluzję polecam GoldCar lub Amovens.
GoldCar to klasyczna wypożyczalnia z lotniska. Oferuje bardzo dobre pakiety bezdepozytowe przy wzięciu ubezpieczenia.
Amovens, to takie „airbnb” dla samochodów, gdzie wypożyczamy auto od prywatnej osoby. Firma bierze na siebie formalności i przygotowanie umowy, którą właściciel będzie miał ze sobą na spotkaniu. Całość jest ubezpieczona i nie obowiązują depozyty.
Jeśli chodzi o przemieszczenie się po Maladze, to świetnie jeździ się na elektrycznych hulajnogach. Naprawdę warto spróbować!
Płatność i ceny w Maladze
Ceny w Maladze mogą być trochę wyższe niż w Polsce, ale tańsze niż w dużych miastach Europy Zachodniej. Jest zdecydowanie taniej niż w Barcelonie czy Madrycie. Najdrożej i raczej nie najlepiej jakościowo zjemy nad wybrzeżem, taniej będzie w centrum miasta.
Oto przykłady cen jedzenia i picia w centrum miasta:
tapas – od 3,50 do 6 euro
Kawa – od 1,50 do 2,50 euro
piwo w barze/restauracji (500 ml) – od 4 do 7 euro
posiłki w restauracjach – od 7 do 15 euro
woda (1,5 l) w supermarkecie (Carrefour) – od 0,20 do 0,70 euro
chleb w supermarkecie (carrefour) – od 0,80 do 1,80 euro
piwo (330 ml) w supermarkecie (carrefour) – od 0,30 do 1 euro
Kuchnia hiszpańska
Malaga obfituje w lokalną hiszpańską kuchnię. Co najważniejsze ceny są bardzo przystępne. Oczywiście warto spróbować tapas, co oznacza po prostu przekąski. Najlepiej zamówić po 2-3 tapas na osobę i skosztować różnych. Na deser koniecznie zjedz świeże churros maczane w gorącej czekoladzie. Na śniadanie trzeba spróbować hiszpańskie śniadanie – tortilla de patatas, czyli omlet z ziemniakami. Nadmorska lokacja miasta sprawia, że owoce morza też są niczego sobie. Warto dać szansę chociażby ośmiornicy. Fanów wina na pewno zainteresuje Antigua Casa de Guardia, gdzie napijemy się prosto z beczek.
Jeśli szukasz opcji budżetowych, koniecznie odwiedź 100 Montaditos, gdzie tapas i piwo znajdziesz już od 1 euro. Osoby chcące przywieźć coś słodkiego i lokalnego do domu powinny z kolei odwiedzić Sabor a Espana.
Malaga to miasto pełne historii, w którym fani zwiedzania nie będą mieli prawa się nudzić. Przed Hiszpanami przebywali tutaj m.in. Rzymianie i Arabowie. Z każdej z tych kultur pozostały do zobaczenia zabytki. Oprócz historii, miasto jest gratką dla fanów sztuki. Znajdziemy tu chociażby muzeum Picasso, dla którego Malaga była miastem rodzinnym.
Málaga Catedral
Potocznie nazywana La Manquita (Mańkut) renesansowa katedra znajduje się w centrum miasta i jest obecnie kościołem rzymsko-katolickim. Niegdyś była położona za murami, które otaczały również Alcazabę i zamek Gibralfaro. Katedra była w budowie przez ponad 250 lat (1528 – 1782). Jej cechą charakterystyczną jest niedokończona południowa wieża. Oficjalnie, fundusze mające zapewnić dokończenie jej zostały wysłane Stanom Zjednoczonym, aby wesprzeć je w walce o niepodległość, choć sprawa do dziś nie jest jednoznacznie wyjaśniona.
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 10:00 – 18:00, niedziela 14:00 – 18:00
Cena biletu: 8 euro
Alcazaba
Alcazaba to z arabskiego po prostu cytadela. Jej budowa rozpoczęła się w XI wieku, a modyfikacje trwały aż do wieku XIV. Forteca jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów arabskiej architektury w Hiszpanii. W jej wnętrzu znajdują się klasztory, fontanny i ogrody, które tworzą niezwykłą atmosferę.
Zamek Gibralfaro
Położony na szczycie Gibralfaro zamek to symbol dla Malagi tak ważny, że znajduje się na herbach miasta i prowincji. Fort został zbudowany przez muzułmanów w X wieku i rozbudowany cztery stulecia później. Na wzgórze wspiąć się warto nie tylko dla samej twierdzy, ale również dla widoku rozpościerającego się na plażę La Malagueta i arenę walki byków.
Godziny otwarcia: 7 dni w tygodniu 9:00 – 20:00 w sezonie (czerwiec – wrzesień); 9:00 – 18:00 poza sezonem. Zamek zamknięty jest 1 stycznia, 28 lutego i 25 grudnia.
Cena biletów: bilet normalny 2,20 euro; ulgowy 0,60 euro. Koszt biletu łączonego Gibralfaro i Alcazaba to 3,55 euro. Darmowe wejście w niedzielę po godz. 14:00.
Plaża La Malagueta
Po zwiedzaniu wzgórz należy się trochę plażowania. La Malagueta to najsłynniejsza plaża Malagi. Jest to piaszczysta plaża, wzdłuż której znajdziemy wiele knajp i hoteli.
Osoby szukające trochę cichszych i mniej tłumnych miejsc mogą udać się na plaże takie jak La Caleta, Pedregalejo, Huelin oraz La Piedra.
Muelle Uno
To główny port Malagi, którego na pewno nie przeoczysz idąc z centrum w stronę plaży. Warto przejść przez Malaga Park lub pod charakterystycznym Palmeral de las Sorpresas.
Centre Pompidou
Jedyna poza Francją filia paryskiego muzeum sztuki nowoczesnej. Otwarte w 2015 roku miejsce składa się z kilku pięter, gdzie prezentowane są stałe i tymczasowe wystawy sztuki nowoczesnej, designu i sztuki współczesnej. Znajdują się tam również sale kinowe, biblioteka i centrum edukacyjne, które oferuje różne programy i warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Wstęp wolny w niedzielę po godz. 16:00.
Ceny biletów: od 7 do 9 euro
Centrum miasta, skwery i muzea
Centrum miasta, w którym znajduje się między innymi Malaga Catedral opiewa w malownicze skwery i uliczki. Po centrum najlepiej przemieszczać się pieszo. Warto odwiedzić Plaza de La Merced, Plaza Constitucion, czy znajdującą się na przeciw katedry Plaza del Obispo. Na jednym ze skwerów niewątpliwie warto zrobić sobie przerwę w jednej z lokalnych kawiarni. Lubujący w zakupach koniecznie muszą się udać na Calle Marques de Larios, która jest czymś w rodzaju malagijskiej Oxford Street. W okresie świąt to na tej ulicy znajdziemy masę ozdób i światełek. Chcący dowiedzieć się więcej o Maladze powinni zobaczyć Malaga Muzeum znajdujące się tuż przy Malaga Park. Jeśli jesteście fanami Picasso, w centrum znajdziecie zarówno muzeum z oryginalną sztuką hiszpańskiego artysty, jak i jego dom rodzinny, który obecnie jest otwarty dla turystów.
Wzgórze Victorii
Jeśli zastanawiasz się, gdzie w Maladze obejrzeć zachód słońca, to niech poniższe zdjęcie posłuży tobie za odpowiedź. Położone nieopodal centrum miasta Wzgórze Victorii to idealne miejsce na pieszą wędrówkę już po najcieplejszych godzinach. Krótka wspinaczka na 130-metrowe wzgórze wynagrodzona będzie wspaniałym widokiem na Malagę i morze śródziemne.
Jardín Botánico Histórico – la Concepcion
Znajdujący się z dala od zgiełku miasta miasta (dotrzecie tam w około 25 minut autobusem) ogród botaniczny to niewątpliwie ciekawie miejsce na spacer, w którym natkniecie się na rośliny z całego świata. Historia tego parku sięga XIX wieku i hiszpańskiej arystokracji, która założyła go z prywatnych środków. Miejsce otwarte jest przez cały rok i obecnie zaliczane jest do najważniejszych ogrodów botanicznych całej Hiszpanii.
Godziny otwarcia: kwiecień – wrzesień 9:30 – 20:30; październik – marzec 9:30 – 17:30
Ceny biletów: ulgowy 3,10 euro, normalny 5,20 euro. Wstęp wolny w niedziele po godz. 14:00 (sezon zimowy) i po godz. 16:30 (sezon letni)
Poradnik został stworzony we współpracy z Kamilem Kotlikiem.
Źródło: podrozezhubertem.pl
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej