Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju ogłosiło ciekawy konkurs – to konkurs literacki, polegający na napisaniu bajki o miasteczku. Jeśli więc wyobraźnia podsuwa Ci już jakąś historie, warto ją zapisać. W konkursie – jak to bywa w konkursach… Przewidziane są nagrody dla autorów najlepszych historii!
- Po raz pierwszy w naszym mieście organizujemy ogólnopolski konkurs literacki na bajkę o Jedlinie-Zdroju. Co bardzo ważne, w historii musi pojawić się postać naszej lokalnej maskotki czyli Jedlinioka. Serdecznie zapraszam młodych i starszych autorów do udziału – mówi Leszek Orpel, burmistrz uzdrowiska.
Jedliniok najpierw był Dobrohoczym, którego stworzył – nieżyjący już, lokalny jedliński artysta i radny Zygmunt Żyłak. Podobizna stwora zdobiła znajdujący się w mieście Park Aktywności „Czarodziejska Góra”. W 2022 roku za sprawą innej artystki ilustratorki Katarzyny Rolbieckiej zyskał nowy wygląd i imię. Dziś jest maskotką Jedliny-Zdroju. Katarzyna Rolbiecka jest m.in. laureatką Festiwalu Wideoklipów Yach Film, autorką wielu okładek płyt, ilustracji książek, animacji i wizualizacji (do utworów M. Kowalika, M. Szcześniaka, J. T. Tutki, Hypnotic Brass Ensemble).
- Praca konkursowa musi zawierać cechy charakterystyczne dla tego gatunku literackiego. Jury konkursu oceni bajki w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież w wieku 13 – 17 lat oraz osoby dorosłe. Pula nagród wynosi 3000 złotych. Prace można nadsyłać do 16 kwietnia 2023 roku. Szczegółowy regulamin znajduje się na naszej stronie internetowej ckjedlina.pl – Mówi Wiesław Zalas, dyrektor Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju.
Źródło: jedlinazdroj.eu
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej