Trzydzieści lat minęło jak jeden dzień. Lekko zmodyfikowany przebój z serialu "Czterdziestolatek" stał się motywem przewodnim uroczystości jubileuszowych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorcach. Były kwiaty, nagrody i gratulacje, a przede wszystkim prezentowanie imponującego dorobku placówki. Licznie zgromadzona publiczność była nieodpartym dowodem na to, jak bardzo biblioteka jest w tym środowisku potrzebna. Nietrudno policzyć, że budynek książnicy powstał w 1978 roku. Zbudowano ją w tak zwanym czynie społecznym, co oznacza po prostu, że grupie ludzi zależało na tym, żeby mieć bibliotekę blisko domu i nie zawahali się poświęcić własny czas i siły, bo to marzenie spełnić. Nic zatem dziwnego, że dla budowniczych przygotowano specjalne podziękowania i upominki. Społecznicy pochodzili głównie z prężnego wówczas środowiska górniczego. - Nie ma górnika, który by do budowy biblioteki ręki nie przyłożył - stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej, Stanisław Urbaniak, też były górnik. W bibliotece w Gorcach oczywiście można wypożyczać książki i czytać czasopisma, ale jej sława jest wielka głównie dzięki niepowtarzalnym babskim combrom, organizowanym zawsze w "tłusty czwartek". O możliwość udziału w tej fantastycznej zabawie ubiegają się kobiety z różnych stron regionu. - Miejsc jest niewiele ponad 150, a już mamy ponad 500 zgłoszeń - mówi kierowniczka filii Renata Stec. Słynny w całym kraju stał się turniej poetycki "O Srebrny Liść Chmielu".
Chwały bibliotece przysparzają zespoły artystyczne, na przykład teatrzyk "Trele Morele", prowadzony przez Katarzynę Bernaoe, który zdobywa ponadregionalne laury. Na jubileuszowym spotkaniu nie zabrakło emerytowanych już pracowników zarówno Centrum Kultury, jaki i gorcowskiej filii. Gorącymi brawami witani pierwszą kierowniczkę biblioteki w Gorcach, Teresę Majewską. Ze wspomnieniami, związanymi z otwarciem placówki podzieliła się była wieloletnia dyrektorka Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach, przed laty dziennikarka lokalnej prasy. - Uroczystość otwarcia biblioteki w Gorcach, to było moje pierwsze reporterskie zadanie dla gazety w której wtedy pracowałam. Nigdy bym nie przypuszczała, że kiedyś będę zwierzchnikiem tej placówki – wspomina Olga Haak.
Źródło: (Szela) / 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej