Rozdanie Nagród Starosty Wałbrzyskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury to przyjemne wydarzenie, mające na celu docenienie wkładu twórców w budowanie wizerunku powiatu, zauważenie i nagrodzenie ich talentu i aktywnych działań. Rozdanie nagród odbywa się co roku, tym razem miało miejsce 13 grudnia, a wśród laureatów w kategorii indywidualnej znalazł się mieszkaniec Głuszycy – Pan Grzegorz Czepil, który już od ponad 20 lat działa na rzecz popularyzowania lokalnej historii.
Swoją działalność rozpoczął jeszcze jako mieszkaniec Świdnicy – kupił na tamtejszej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości pierwszą kartkę pocztową z widokiem przedwojennej Głuszycy. Dało to początek największej kolekcji kart pocztowych, map oraz innych pamiątek z terenu Gminy Głuszyca i okolic. Nieodpłatnie udostępnia zgromadzone zbiory zainteresowanym wydawcom książek, lokalnym mediom, uczniom i studentom do prac dyplomowych. Dzięki publikacjom w internecie nawiązuje szereg kontaktów z byłymi mieszkańcami regionu, udziela im informacji w trakcie historycznych poszukiwań. Na co dzień prowadzi facebookowy profil Głuszyca na starej fotografii, a reprodukcje swoich zbiorów prezentuje w minigalerii w prowadzonym przez siebie lokalu gastronomicznym Jadło w Głuszycy.
Od 2016 r. stale publikuje na łamach Kuriera Głuszyckiego, gdzie przybliża czytelnikom historię Gminy Głuszyca i Powiatu Wałbrzyskiego od średniowiecza do XX wieku. Swoje zbiory użyczył na potrzeby albumu Powiat Wałbrzyski na dawnych pocztówkach autorstwa Andrzeja Dobkiewicza wydanego przez Wydawnictwo Errata. Był także konsultantem tej publikacji.
Kilkukrotnie, dzięki stałej współpracy z Centrum Kultury-Miejską Biblioteką Publiczną w Głuszycy, zorganizował wystawy swoich zbiorów, które za każdym razem cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu wałbrzyskiego. Ściśle współpracuje z głuszyckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Klubem Seniora Relax.
Wspólnie z grupą pasjonatów był współzałożycielem i pierwszym Prezesem powstałego w 2006 r. Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy. Główne cele stowarzyszenia to popularyzowanie walorów kulturowych, geograficznych i społecznych Gminy Głuszyca zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Chętnie udziela się w mediach ogólnopolskich. Gościł w programach o tematyce historyczno-turystycznej produkcji TVP, swoją wiedzą dzieli się ze słuchaczami Polskiego Radia, Radia Złote Przeboje oraz Radia Wnet. Był cytowany w publikacji Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region Wałbrzyski.
Nagrodę wręczył Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Sylwestra Wawrzyniak oraz Członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego Mirosław Potapowicz. Wśród nagrodzonych w kategorii indywidualnej znaleźli się również Elżbieta Chruszcz-Szomańska, Łukasz Kazek, a w kategorii zbiorowej Stowarzyszenie Górali Czarnoborskich z siedzibą w Czarnym-Borze.
Serdecznie gratulujemy!
Źródło: gluszyca.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej