Rozdanie Nagród Starosty Wałbrzyskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury to przyjemne wydarzenie, mające na celu docenienie wkładu twórców w budowanie wizerunku powiatu, zauważenie i nagrodzenie ich talentu i aktywnych działań. Rozdanie nagród odbywa się co roku, tym razem miało miejsce 13 grudnia, a wśród laureatów w kategorii indywidualnej znalazł się mieszkaniec Głuszycy – Pan Grzegorz Czepil, który już od ponad 20 lat działa na rzecz popularyzowania lokalnej historii.
Swoją działalność rozpoczął jeszcze jako mieszkaniec Świdnicy – kupił na tamtejszej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości pierwszą kartkę pocztową z widokiem przedwojennej Głuszycy. Dało to początek największej kolekcji kart pocztowych, map oraz innych pamiątek z terenu Gminy Głuszyca i okolic. Nieodpłatnie udostępnia zgromadzone zbiory zainteresowanym wydawcom książek, lokalnym mediom, uczniom i studentom do prac dyplomowych. Dzięki publikacjom w internecie nawiązuje szereg kontaktów z byłymi mieszkańcami regionu, udziela im informacji w trakcie historycznych poszukiwań. Na co dzień prowadzi facebookowy profil Głuszyca na starej fotografii, a reprodukcje swoich zbiorów prezentuje w minigalerii w prowadzonym przez siebie lokalu gastronomicznym Jadło w Głuszycy.
Od 2016 r. stale publikuje na łamach Kuriera Głuszyckiego, gdzie przybliża czytelnikom historię Gminy Głuszyca i Powiatu Wałbrzyskiego od średniowiecza do XX wieku. Swoje zbiory użyczył na potrzeby albumu Powiat Wałbrzyski na dawnych pocztówkach autorstwa Andrzeja Dobkiewicza wydanego przez Wydawnictwo Errata. Był także konsultantem tej publikacji.
Kilkukrotnie, dzięki stałej współpracy z Centrum Kultury-Miejską Biblioteką Publiczną w Głuszycy, zorganizował wystawy swoich zbiorów, które za każdym razem cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu wałbrzyskiego. Ściśle współpracuje z głuszyckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Klubem Seniora Relax.
Wspólnie z grupą pasjonatów był współzałożycielem i pierwszym Prezesem powstałego w 2006 r. Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy. Główne cele stowarzyszenia to popularyzowanie walorów kulturowych, geograficznych i społecznych Gminy Głuszyca zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Chętnie udziela się w mediach ogólnopolskich. Gościł w programach o tematyce historyczno-turystycznej produkcji TVP, swoją wiedzą dzieli się ze słuchaczami Polskiego Radia, Radia Złote Przeboje oraz Radia Wnet. Był cytowany w publikacji Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region Wałbrzyski.
Nagrodę wręczył Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Sylwestra Wawrzyniak oraz Członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego Mirosław Potapowicz. Wśród nagrodzonych w kategorii indywidualnej znaleźli się również Elżbieta Chruszcz-Szomańska, Łukasz Kazek, a w kategorii zbiorowej Stowarzyszenie Górali Czarnoborskich z siedzibą w Czarnym-Borze.
Serdecznie gratulujemy!
Źródło: gluszyca.pl
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej