W dzierżoniowskim ratuszu funkcjonuje od roku 2013 Okno Artystyczne. Mieści się ono w witrynie Wydziału Promocji, a jego zadaniem jest zainteresowanie mieszkańców miasta pasjami i talentami artystycznymi lokalnych twórców. Obecnie w Oknie Artystycznym podziwiać można prace Patrycji Marii Kotlińskiej, dzierżoniowianki, której pasją jest rysowanie, plecenie wieńców, makram czy wytwarzanie własnych kremów i nalewek ze zbieranych ziół. Oprócz tego artystka jest nauczycielką jogi.
Mam głowę pełną pomysłów, a realizacja przychodzi małymi kroczkami – mówi artystka, która dzieli się swoimi dziełami na Facebooku i Instagramie jako Dzika Dolina Kreatywna Pracownia.
Większość mojego życia kręciłam się wokół koni, więc to jest dominujący element w mojej twórczości. To bardzo rozwijający motyw – wyznaje.
Kiedyś jeździła, pracowała z końmi i przy koniach, lubi je obserwować. Tę fascynację widać w rysunkach i obrazach. Ostatnio poświęca też czas mandalom.
- Rysunek wymaga czasu, mandala jest mniej absorbująca – przyznaje. A że ma małe dziecko, wybór dyktuje życie. Konie stały się dla niej także źródłem innego zainteresowania - ziołami.
- To transakcja wiązana. Jeżdżąc odkrywałam różne rośliny, które nadawały się doskonale do rękodzieła. Zaczęłam zbierać zioła, robić nalewki ziołowe – opowiada artystka.
Czasem robi je dla rodziny i znajomych. Dla nich głównie robi też wieńce i inne dekoracje. Oczywiście korzystając z darów natury.
Lubię to robić, bo daje mi to radość i spokój. A jak komuś się podobają moje prace, to podwójna radość. Nie mam związanych z tym oczekiwań – mówi twórczyni.
Ale wiele jej prac znajduje nabywców. W 2019 r. brała udział w 8. Dolnośląskim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej Walor. Gdy czas na to pozwala, sięga po nowe środki wyrazu. Na razie najczęściej są to ołówek czy akwarele, ale chciałaby się nauczyć szydełkowania i robienia na drutach.
Źródło: dzierzoniow.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej