W maju bieżącego roku Rada Miejska Bielawy podjęła uchwałę w sprawie zamiaru połączenia Miejskiej Biblioteki Publicznej z Miejskim Ośrodkiem Kultury, dla których organizatorem jest Gmina, w jedną samorządową instytucję kultury o nazwie Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie. Cel, jaki postawiono, to efektywne wykonywanie zadań związanych z kulturą, w tym czytelnictwa, gwarantujące możliwie największe zaspokojenie potrzeb mieszkańców, a także ograniczenie wydatków (m.in. zarządzania). Połączenie planowane było z dniem 1 stycznia 2023r.
Stworzenie na bazie istniejących jednostek jednej silnej instytucji kultury, miało pozwolić wypracować wspólną politykę realizującą cele statutowe biblioteki oraz ośrodka kultury. Co ważne, w wyniku połączenia jednostek nie uległaby obniżeniu jakość świadczonych usług. Wśród argumentów przemawiających za fuzją instytucji był również fakt, iż obie znajdują się w tym samym budynku Dolnośląskiego Inkubatora Art - Przedsiębiorczości, który zlokalizowany jest w Bielawie przy ul. Piastowskiej 19 C.
Połączenie MBP i MOKiS miało pozwolić również na elastyczne i efektywne wykorzystanie zasobów materialnych obu instytucji oraz umożliwić sprawniejszą organizację pracy i zarządzanie personelem.
Kolejnym krokiem w procedurze było wystąpienie o opinie:
Krajowej Rady Bibliotecznej
Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Stosowne pisma zostały wysłane 31.V.2022 r. Odpowiedzi udzielono dopiero w IV kwartale br. Co gorsze, w obu przypadkach opinia jest negatywna. Przedstawiciele KRB oraz DBP w trakcie wizyt studyjnych w Bielawie podkreślali, że proponowane rozwiązanie organizacyjne będzie zamachem na autonomię biblioteki, zapominając, że przez wiele lat oba szyldy (MBP i MOKiS) funkcjonowały w ramach jednej instytucji kultury.
Brak pozytywnych opinii zamknął Gminie drogę do złożenia wniosku do ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrażenie zgody na połączenie samorządowych instytucji kultury.
Źródło: um.bielawa.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej