Widać już pierwsze efekty rewitalizacji świdnickich kamienic, których zarządcy podjęli się remontów elewacji i dachów przy wsparciu finansowym miasta. W tym roku Świdnica przeznaczyła na renowację zabytków ponad 1,8 mln zł, czyli trzy razy więcej niż w poprzednich latach.
Z pomocy finansowej z budżetu miasta skorzystało 19 podmiotów, w tym przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe. Część z nich wciąż prowadzi prace remontowe swoich obiektów m.in. kamienice przy ulicy Łukowej, ul. Grodzkiej 6-8 i 12 czy Rynek 31. Natomiast kilka budynków już zyskało na wyglądzie i cieszy oko przechodniów. Nowe elewacje zachwycają przy ulicy Grodzkiej 3 czy ulicy Komunardów gdzie odnowiono budynek dawnej świdnickiej baszty, obecnej siedziby Naczelnej Organizacji Technicznej. Dzięki przekazanym pieniądzom odremontowane zostaną nie tylko kamienice, ale także zabytki wewnątrz świdnickiej katedry. Prace trwają przy renowacji dwóch witraży i kamiennych oknach w Kaplicy Trzech Króli, konserwacja części malowidła w obszarze III i IV przęsła na ścianie północnej nawy głównej w Katedrze Świdnickiej. - Zabytkowe centrum naszego miasta to skarb, o który musimy dbać wspólnie. Wiele wspólnot mieszkaniowych, które zarządzają zabytkowymi kamienicami, nie byłoby wstanie na własną rękę sprostać finansowo przy przeprowadzeniu niezbędnych renowacji dachów, czy elewacji. Dlatego zdecydowaliśmy się w tym roku przeznaczyć znacznie większe środki z budżetu miasta, aby pomóc im w ich realizacji. Starówka zyskuje na uroku, ale ważne jest także powstrzymanie dekapitacji kamienic – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej