Najbliższy weekend w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu zapowiada się bardzo ciekawie. Będą propozycje dla widzów w każdym wieku.
W sobotę 28 listopada zapraszamy młodzież od 13 lat i dorosłych na spektakl „Sachem. Wódz Czarnych Węży” w reż. M. Majewskiej, który zagrany zostanie w dniu finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa w ramach obchodów 250-LECIA Teatru Publicznego w Polsce. O godz. 19.00 nastąpi ogłoszenie werdyktu, którego emisja z TVP Kultura poprzedzi spektakl. „Sachem. Wódz Czarnych Węży” to współczesna adaptacja noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Opowiada historię brutalnej napaści Niemców na indiańską wioskę Chiaviatta, z której ratuje się jedynie mały chłopiec. Po latach powraca jako ostatni z plemienia legendarnych Czarnych Węży, by dokonać zemsty na swoich oprawcach. Twórcy spektaklu chcą nakłonić młodych widzów do namysłu nad umownością naszej tożsamości oraz trudnościami w komunikacji międzykulturowej. Poruszają problem bezradności człowieka wobec globalnych przemian oraz upadku systemów wartości, a co za tym idzie – nieuchronności zła. Korzystają z zapomnianej już dziś siły przekazu słownego – przypowieści, legendy, pieśni. Muzycznie łączą etniczne motywy indiańskie ze współczesnymi nurtami nu-disco i deep house. W przedstawieniu nie zabraknie środków klasycznego teatru formy, umownej i wielofunkcyjnej scenografii oraz konwencji teatru w teatrze.
W niedzielę 29 listopada o godz. 12.30 zapraszamy najmłodszych widzów (3+) na przedstawienie „Władca Skarpetek” w reż. Jacka Timingeriu. Niezwykłe przygody Jasia, który w poszukiwaniu zagubionej skarpetki wyrusza nocą w zaczarowaną podróż po swoim domu, to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. Tego samego dnia o godz. 18.00 zapraszamy młodzież i dorosłych na ostatnie już czytanie dramatu w wykonaniu aktorów z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w ramach konkursu „Czytajmy dramaty!”. Tym razem usłyszymy tekst w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Wstęp wolny.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej