W sali kameralnej Teatru Zdrojowego odbył się wernisaż wystawy fotograficznej wrocławskiej artystki Barbary Górniak. Tytuł zaprezentowanego cyklu nawiązywał do dwóch dolnośląskich pereł barokowej architektury drewnianej: Kościoła Pokoju w Świdnicy i Kościoła Pokoju w Jaworze.
Na wernisażu obecna była autorka zdjęć, z którą krótki wywiad na temat fotografowanych obiektów przeprowadziła prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju Iwona Czech. Barbara Górniak opowiedziała m.in. o projekcie z okazji jubileuszowego roku partnerstwa regionów – Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii, dzięki któremu powstały fotografie świątyń dolnośląskich. Ciekawe informacje dotyczyły strony technicznej i koncepcyjnej powstałego w maju 2013 roku cyklu fotografii, które od tego czasu eksponowane były w wielu miastach polskich i niemieckich. Iwona Czech przypomniała, że pani Barbara Górniak znana jest szczawieńskim miłośnikom fotografii, bowiem użyczyła swoich prac z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w 2012 roku.
Można było wówczas obejrzeć ciekawe zdjęcia z cyklu „Złudzenia”. Po wywiadzie wzniesiony został toast za sztukę i jej przedstawicielkę, której piękne fotografie przybliżają urok dolnośląskich Kościołów Pokoju. Dla oglądających wystawę przygotowane były też dwa filmy opowiadające historię powstania obiektów i fenomen ich przetrwania. Barbara Górniak znalazła również czas, aby odpowiadać na indywidualne pytania przybyłych na wernisaż gości. Organizatorem wystawy fotografii Barbary Górniak w Szczawnie-Zdroju jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, współorganizatorem Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju i Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój. Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej