Pszczoły, konie i brzózki to efekt końcowy projektu realizowanego w gminie Czarny Bór przez Forum Aktywności Lokalnej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy gminy.
W ramach zadania zrealizowano na terenie gminy trzy projekty: „Czarnoborska Pasieka Ratunkowa”, „Wykorzystanie tradycyjnych odmian zwierząt gospodarskich w kontroli wegetacji i pielęgnacji krajobrazu” oraz „ Założenie ostoi zadrzewień na drogach przypolnych”. Efektem jest m.in. pasieka z 11 ulami w tym ul inhalacyjny i edukacyjny, które powstały z inicjatywy Zbigniewa Mokrzyckiego. Piękne kolorowe ule zostały pomalowane przez dzieci ze świetlic wiejskich, które przy okazji uczyły się jak ważną rolę pełnią pszczoły w naszym środowisku. Drugie zadanie zostało zainicjowane przez gospodarzy państwa Rozkochów z Witkowa. Dzięki ich zaangażowaniu udało się dać dom koniom Huculskim, które objęte są ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich. Teraz dzieci ze świetlic wiejskich będą miały swoistą hipoterapie. Najwięcej radości i przyjemności, jaką czerpią dzieci w czasie spotkania z koniem, płynie właśnie z kontaktu z żywą istotą, łagodną, przyjazną i w pełni ich akceptującą. Trzecia inicjatywa to utworzenie ostoi zadrzewień w Jaczkowie, którego inicjatorem była mieszkanka wsi Anna Hryczyk. - Taka ostoja spełnia w środowisku rozliczne funkcje: mikroklimatyczne, ochronne, biocenotyczne, produkcyjne i rekreacyjne – mówią uczestnicy projektu. - Tworzy ona układy hamujące prędkość wiatru, zmniejszają erozję gleby i jej wysuszenie i stanowi naturalny magazyn różnorodności biologicznej rolniczego środowiska – podkreślają zgodnie. Ważną funkcją będzie też oczywiście piękna alejka spacerowa dla mieszkańców. - Dziękujemy inicjatorom oraz pracownikom Forum Aktywności Lokalnej za zaangażowanie i pomoc w realizacji zadań, które są już w naszej gminie kolejnymi inwestycjami na rzecz ochrony środowiska – zaznaczają czarnoborzanie.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej