Istotą wolontariatu i edukacji humanitarnej w Gimnazjum nr 1 w Boguszowie – Gorcach jest nauczanie i wychowywanie młodzieży w duchu wartości ogólnoludzkich, takich jak: współczucie, dobro i tolerancja wobec całego ekosystemu.
Edukacja humanitarna w gimnazjum jest celową i systematyczną działalnością edukacyjną prowadzoną z dużym zaangażowaniem przez nauczycieli. Młodzież jest wdrażana w odpowiedzialność za otaczającą ich rzeczywistość i uczona postaw człowieczeństwa. Ostatnio szkoła nawiązała współpracę z Fundacją „Na Pomoc Zwierzętom”. Gimnazjaliści zorganizowali na terenie szkoły zbiórkę karmy, a w sobotni poranek po ciekawym instruktażu wybrali się z psami na zimowy spacer. - W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie poznają zasady bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami, nabywają wiedzę dotyczącą właściwej opieki oraz poznają prawa zwierząt. Uczą się tym samym, jak mogą na miarę możliwości pomagać zwierzętom oraz jak zapobiegać ich bezdomności. Zajęcia owocują rozwijaniem empatii, wzrostem wrażliwości na los istot słabszych, co może zapobiec agresji oraz przemocy w ich późniejszym życiu – mówią nauczyciele.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej