sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Kopalnia Kultury
2016-02-08 08:27

W ramach realizacji projektu Europejskiej Stolicy Kultury, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia stanie się gospodarzem kilku ciekawych inicjatyw. Otrzyma m.in. status rezydencji dla artystki Anny Skubisz, która stworzy instalacje nawiązujące do idei pokoju.


– W czerwcu będziemy gościć artystkę, która jest oryginalną rzeźbiarką i rysowniczką. Przez cały miesiąc wraz z wałbrzyską młodzieżą będzie realizować projekt kulturalny. Przestrzeń, którą dysponujemy i potencjał, który mamy idealnie wpasowuje się w możliwości, które daje nam Europejska Stolica Kultury – mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni. Cele Europejskiej Stolicy Kultury to między innymi dostęp, uczestnictwo oraz rozwój kultury. Dążenie do tego, aby mieszkańcy byli bardziej świadomi dziedzictwa Kulturalnego Dolnego Śląska. – Rozpoczęła się Europejska Stolica Kultury Wrocław. Projekt swym zasięgiem obejmuje cały region Dolnego Śląska. Chcemy być obecni w wielu Kopalnia Kultury miejscach. Wałbrzych jest jednym z tych, które szczególnie nas zachwyciło. Dlatego będziemy realizować tutaj Kilka ciekawych projektów – podkreśla Marek Sztark, koordynator współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska. W ramach Dolnośląskiej Platformy ESK w sześciu wybranych miastach Dolnego Śląska realizowany jest projekt badawczy i animacyjny pn. „Czytanie Miasta”. Badania realizowane w ramach tego przedsięwzięcia mają charakter interdyscyplinarny. Pod kolejne warstwy Dolnego Śląska będą zaglądać naukowcy reprezentujący różne dziedziny. Wśród nich znajdą się architekci, urbaniści, kulturoznawcy, socjolodzy, historycy, pedagodzy czy językoznawcy. - Czytanie miasta organizowane jest między innymi w Boguszowie - Gorcach. Uczestniczą w nim urbaniści architekci, kulturoznawcy. W ramach tego projektu powstaną dzieła animacyjne, dzieła sztuki możliwe do oglądania w przestrzeni publicznej, bezpłatnie dla mieszkańców – mówiła Kamila Kamińska, doktor nauk humanistycznych i adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Po zakończeniu badań zaproszeni do współpracy animatorzy i artyści podejmą w analizowanych miastach oryginalne działania artystyczne i animacje. We współpracy z mieszkańcami będą na nowo pisać i odczytywać dotyczące ich miejskie opowieści. - Swoją pracę będziemy opierać na podstawie raportów, zdjęć, map mentalnych, wywiadów i opowieści –zaznacza Kamila Kamińska. Rezultaty badań zostaną zaprezentowane podczas sześciu seminariów, które odbędą się w każdym z miast od drugiej połowy lutego do początku kwietnia.

 



Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: