W tłusty czwartek, w byłej kopalni w Gorcach odbyła się Babska Biesiada Combrowa Miasta Gorc-Boguszowa – kostiumowa impreza dla pań, która od ponad dwudziestu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
Babski Comber organizowany w Boguszowie-Gorcach to niewątpliwie najstarsza i największa tego typu impreza w regionie. Począwszy od 1996 r. rokrocznie biesiaduje tu około 150 pań, które pod dyktando Marszałkini składają combrową przysięgę, tańczą, śpiewają, a niepokorne z uśmiechem dają się zamykać w dyby lub poddają surowym razom leciwego dupochlasta. Nieodłącznym elementem babskiej biesiady jest wspólne, uroczyste odśpiewanie combrowego hymnu oraz harce z kukłą zwaną „Combrem”. Zwyczaj ten sięga jeszcze 1600 roku i wywodzi się z regionu krakowskiego. W tłusty czwartek przekupki urządzały tam zapusty i z kufelkiem piwa szły ulicami miasta niosąc na czele pochodu wielką kukłę wyobrażającą mężczyznę, nad którą panie z ochotą się pastwiły. Tegorocznej Biesiadzie organizowanej przez Centrum Kulturalno- Kongresowe „Witold” przyświecało hasło „Z kamerą wśród zwierząt”. Wszystko zostało więc podporządkowane zwierzęcemu tematowi. Dekoracje, scenariusz, piosenki w śpiewnikach, a nawet kary. Niepokorne uczestniczki biesiady musiały liczyć się z zamknięciem w klatce, psiej budzie, a także z galopowaniem na combrowych ogierach. Zwierzęce były też kostiumy, w Centrum „Witold” bawiły się kocice, tygrysice, biedronki, pszczółki, szare myszki, wesoło pląsały krowy, papugi, a nawet pani jeżowa. Na gorcowski comber zaproszono również kilku panów, którzy doświadczyli tradycyjnego obcięcia zwisów męskich oraz przymuszeni zostali do złożenia przysięgi bezwzględnego posłuszeństwa płci pięknej. Imprezę prowadziły: Marszałkini - Halina Krysta ustylizowana na dostojnego pawia oraz Maria Burzyńska (kaczuszka) i Katarzyna Bernaś (pszczółka).
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej