Spotkanie w ramach konsultacji społecznych, poświęcone sporządzeniu mapy bezpieczeństwa będącej elementem wojewódzkiego oraz krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” odbyło się w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
Stworzenie map pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń w powiecie wałbrzyskim. Będą one istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego niezwykle ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele władz miasta Wałbrzycha oraz samorządów powiatu wałbrzyskiego, straży pożarnej, straży miejskich, przedstawiciele powiatowego centrum zarządzania kryzysowego oraz przedstawiciele innych instytucji, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego. - Bezpieczeństwo obywateli jest jednym z najważniejszych priorytetów. W tworzeniu tej mapy musimy brać pod uwagę również nowe czynniki zagrażające mu, które już pojawiają się w naszej codzienności. Jednym z nich mogą być napływy obcej ludności, która ma kulturowe problemy z asymilacją w społeczeństwie. Już teraz należy wziąć to pod uwagę. Istotne są także kwestie występujące od dawna, jak np. przestępstwa pospolite czy kryminalne. Jeśli można stworzyć narzędzie ułatwiające wzmocnienie bezpieczeństwa i jego odczucia wśród mieszkańców Powiatu- to oczywiście przyłożymy wszelkich starań, aby to uczynić –mówił Jacek Cichura, starosta Powiatu Wałbrzyskiego. Podczas spotkania podkreślano ważną rolę konsultacji społecznych i dyskusji w zakresie opracowania mapy zagrożeń na terenie powiatu wałbrzyskiego. Istotne są też, dotychczasowe doświadczenia i stosowane rozwiązania w różnych instytucjach. Komendant podkreślał, że bezpieczeństwo jest dobrem wspólnym, o które wszyscy musimy dbać zarówno instytucje jak i mieszkańcy. Podczas debaty podkreślano m.in. współpracę wszystkich podmiotów zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Uczestnicy przedstawili własne spostrzeżenia, uwagi oraz wnioski w zakresie wdrażania i funkcjonowania w przyszłości mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej