Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu zaprasza na koncert symfoniczny pt „Niemieccy romantycy”, który odbędzie się dzisiaj (19 lutego) o godzinie 19.00 w sali koncertowej Filharmonii. W programie utwory Ryszarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena oraz Antona Brucknera.
Koncert „Niemieccy romantycy” rozpoczyna „Cwałowanie Walkirii” z drugiej części, „Walkiria” (1856), dramatu muzycznego „Pierścień Nibelunga” (1854-1874) Richarda Wagnera. Wielka tetralogia oparta o średniowieczny epos niemiecki należy do szczytowych osiągnięć wagnerowskiego dramatu muzycznego, zmieniającego w sposób rewolucyjny dotychczasowe konwencje i estetykę opery. Rozbudowana orkiestra stanowi główny czynnik dramatycznego wyrazu, a brawurowy motyw szukającej schronienia Walkirii, chyba najbardziej znany motyw muzyczny Wagnera, znalazł swoje miejsce nawet w kulturze popularnej. Beethovenowski IV Koncert fortepianowy G-dur (1807) przyjął nazwę „Skowronkowy” ze względu na pogodny pierwszy temat, podany w solowym wstępie fortepianu, po którym następuje drugi, liryczny i śpiewny w orkiestrowej partii skrzypiec. Instrument solowy, równorzędny orkiestrze, w wirtuozowskich popisach zyskuje cechy przemyślanej i wysoce artystycznej improwizacji. Zmienne nastroje trzech części koncertu, od pogodnej, „skowronkowej”, przez dramatyczną, „orfeuszowską” do finałowego Rondo vivace osiągają efektowną kulminację w organicznie splecionych partiach orkiestry i fortepianu. IV Symfonia „Romantyczna” Antona Brucknera przenosi nas w samo centrum dziewiętnastowiecznych idei romantycznego piękna przyrody, umiłowania ziemi rodzinnej, wspaniałości pół i lasów, nieba i słońca. Symfonię rozpoczynają efektowne, ilustracyjno-programowe hymny ku czci natury, motywy „leśne” uwypuklone subtelnie dobranym instrumentarium stanowią szerokie tło dla poważnych rozważań części drugiej. W części trzeciej pełen życia obraz polowania, w którym wyżyny artyzmu osiąga kompozytor w pracy imitacyjnej. Wreszcie burza, upiorna i fantastyczna w zamykającej symfonię części czwartej. Dzieło podsumowuje brzmiący w finale chorał nazwany przez autora „łabędzim śpiewem romantyzmu”. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, którą dyrygować będzie Haris Iliadis (Thessaloniki Symphony Orchestra). Jako solistka wystąpi pianistka Aleksandra Mikulska.
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej