Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu zaprasza na koncert symfoniczny pt „Niemieccy romantycy”, który odbędzie się dzisiaj (19 lutego) o godzinie 19.00 w sali koncertowej Filharmonii. W programie utwory Ryszarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena oraz Antona Brucknera.
Koncert „Niemieccy romantycy” rozpoczyna „Cwałowanie Walkirii” z drugiej części, „Walkiria” (1856), dramatu muzycznego „Pierścień Nibelunga” (1854-1874) Richarda Wagnera. Wielka tetralogia oparta o średniowieczny epos niemiecki należy do szczytowych osiągnięć wagnerowskiego dramatu muzycznego, zmieniającego w sposób rewolucyjny dotychczasowe konwencje i estetykę opery. Rozbudowana orkiestra stanowi główny czynnik dramatycznego wyrazu, a brawurowy motyw szukającej schronienia Walkirii, chyba najbardziej znany motyw muzyczny Wagnera, znalazł swoje miejsce nawet w kulturze popularnej. Beethovenowski IV Koncert fortepianowy G-dur (1807) przyjął nazwę „Skowronkowy” ze względu na pogodny pierwszy temat, podany w solowym wstępie fortepianu, po którym następuje drugi, liryczny i śpiewny w orkiestrowej partii skrzypiec. Instrument solowy, równorzędny orkiestrze, w wirtuozowskich popisach zyskuje cechy przemyślanej i wysoce artystycznej improwizacji. Zmienne nastroje trzech części koncertu, od pogodnej, „skowronkowej”, przez dramatyczną, „orfeuszowską” do finałowego Rondo vivace osiągają efektowną kulminację w organicznie splecionych partiach orkiestry i fortepianu. IV Symfonia „Romantyczna” Antona Brucknera przenosi nas w samo centrum dziewiętnastowiecznych idei romantycznego piękna przyrody, umiłowania ziemi rodzinnej, wspaniałości pół i lasów, nieba i słońca. Symfonię rozpoczynają efektowne, ilustracyjno-programowe hymny ku czci natury, motywy „leśne” uwypuklone subtelnie dobranym instrumentarium stanowią szerokie tło dla poważnych rozważań części drugiej. W części trzeciej pełen życia obraz polowania, w którym wyżyny artyzmu osiąga kompozytor w pracy imitacyjnej. Wreszcie burza, upiorna i fantastyczna w zamykającej symfonię części czwartej. Dzieło podsumowuje brzmiący w finale chorał nazwany przez autora „łabędzim śpiewem romantyzmu”. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, którą dyrygować będzie Haris Iliadis (Thessaloniki Symphony Orchestra). Jako solistka wystąpi pianistka Aleksandra Mikulska.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej