Galerii pod Atlantami zaprasza na wystawę „Once in a blue moon”, której motywem przewodnim jest kolor niebieski. Swoje prace (malarstwo, fotografie, rzeźbę) przedstawi dziewięciu artystów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Iranu, Polski i Senegalu. Wystawa czynna będzie do 4 marca 2016, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 17.00 – wstęp wolny!
Po raz pierwszy ekspozycja prezentowana była w Łodzi w Galerii OFF Piotrkowska i zorganizowana została przez pracownię OKO – placówkę edukacyjną prowadzoną przez artystów. Tytuł Once in a blue moon odnosi się do angielskiego zwrotu, który oznacza wydarzenie pojawiające się niezwykle rzadko. W astronomii „blue moon”, czyli dodatkowa pełnia, to zjawisko, które obserwujemy raz na 2,4 lata. Nieczęsto mamy też okazję oglądać w naszym mieście prace artystów z różnych kontynentów. Badania pokazują, że niebieski jest jednym z najbardziej lubianych kolorów. Jest kojarzony z zaufaniem, spokojem i jednością. W związku z tym posługuje się nim wiele komercyjnych marek, takich jak Facebook, IKEA czy Nivea. Pierwsze skojarzenia z wykorzystaniem niebieskiego w sztuce to “niebieski okres” Picassa i prace Yves Kleina. Wystawa prezentuje różne wymiary niebieskiego – techniczny, metaforyczny i zmysłowy. Jeden z artystów prezentujących swoje prace na wystawie, Rodney Dee, pisze: „Kolor niebieski jest tożsamy z duchem, niebem, wiatrem, tym co niematerialne i dalekie… nieważne jak namacalny i zbliżony, kolor niebieski zawsze wydaje się odległy i niecielesny.”. Z fizycznością niebieskiego pozwoli natomiast zmierzyć się widzom inna uczestniczka – Line Krom. Artystka, która zajmuje się sztuka partycypacyjną, zaprezentuje minimalistyczną, jadalną rzeźbę. W czasie wystawy konsumowana przez odwiedzających rzeźba będzie coraz bardziej dekonstruowana. Kolejną artystkę błękit zachęca do ucieczki, zatopienia się w nim, a dla innego uczestnika wiąże się z samotnością, alienacją. Dwie artystki pochylają się w swoich pracach nad doświadczeniem macierzyństwa, a kolor niebieski nadaje pokazanym scenom charakter ponadczasowy.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej