Zuchy ze 111 Boguszowskiej Gromady Zuchowej „Roztańczone Płomyki” oraz harcerze ze 111 Boguszowskiej Drużyny Harcerskiej „Dwa Płomienie” wzięli udział w zimowisku w Walimiu. Przez 5 dni dzieci i młodzież poznawały zmagały się z wyzwaniami, które stawiała przed nimi kadra zimowiska, korzystały z atrakcji programowych oraz aktywnie spędzały drugi tydzień ferii zimowych.
Pierwszy dzień w Walimiu upłynął pod hasłem Prawa. Zarówno Prawa Harcerskiego jak i Prawa Zucha. Zuchy i harcerze wzięli udział w zwiadzie po miejscowości, przygotowali mapy najbliższej okolicy, poznali sowiogórskie legendy. Wieczorem odbył się uroczysty kominek oficjalnie rozpoczynający harcerskie zimowisko. Drugiego dnia harcerze mierzyli się z technikami harcerskimi: szyframi, pierwszą pomocą, wiedzą o Związku Harcerstwa Polskiego. Natomiast zuchy sprawdzały swoje zmysły, gawędziły o zaufaniu i poznawały tajniki opatrywania ran. Dzień został podsumowany wspólnym karaoke i śpiewankami przy gitarze i „przeszkadzajkach”. Wycieczka do sztolni walimskich odbyła się trzeciego dnia zimowiska. Zuchy i harcerze poznali tajemnice sowiogórskich podziemi oraz rozpoczęli przygotowania do kolejnej wyprawy. Ponadto odbyły się zbiórki poświęcone braterstwu, tolerancji i różnorodności kulturowej. Czwartego dnia uczestnicy zimowiska uzyskali tytuł Zdobywców Wielkiej Sowy. Po porannej wędrówce mogli zobaczyć piękno Gór Sowich i (nie tylko) z najwyższego szczytu tego pasma górskiego. Nawet dla najmłodszych 1015 m.n.p.m. nie stanowiło problemów, a wyprawa zachęciła co niektórych do przemierzania górskich szlaków. Po powrocie harcerze sprawdzali swoją znajomość z zakresu alfabetu Morse’a, a zuchy uczyły się prawidłowego prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej. Nadszedł nieubłagany piątek… przyszedł czas powrotu do domu. Aktywność zuchów została nagrodzona znaczkami zucha, kolejnymi gwiazdkami zuchowymi, dyplomami i upominkami. Na harcerskie mundury powędrowały nowe sprawności, harcerze również otrzymali drobne upominki przypominające o pierwszym zimowisku organizowanym przez 111 Boguszowskie Drużyny Żółto-Niebieskie. Wszyscy wrócili do domów cali i zdrowi, z workiem niezapomnianych przygód oraz bagażem wiedzy, a także nowych doświadczeń.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej