Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na premierę spektaklu pn. „Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy”, która odbędzie się 27 lutego 2016 w Starej Kopalni.
Głównym bohaterem spektaklu „Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy” jest muzyka i przetworzone wątki z biografii romantycznego kompozytora Franza Schuberta. Ze sceny zabrzmi jego najsłynniejszy utwór „Śmierć i dziewczyna” wraz z nowoczesnym komentarzem stworzonym przez Wojciecha Blecharza. - Cała forma spektaklu nie jest skoncentrowana na estetycznym efekcie. Celem jest proces i doświadczenie jakie zbierają aktorzy. Oni tańczą tak jak czują, nic wyuczonego na pamięć – zaznacza Wojciech Blecharz, kompozytor. Dramaturga spektaklu zbudowana będzie w oparciu o ciało i poczucie humoru – aktorów wałbrzyskiego teatru i grupę seniorów, studentów Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - W spektaklu spotykamy aktorów teatru profesjonalnego i teatru mniej zawodowego. Spotykamy ich na przestrzeni teatru ruchu, tańca nowoczesnego –mów Maciej Podstawny, dyrektor artystyczny. - Pracujemy bardzo intensywnie. Spektakl, który tworzymy jest wejściem przez teatr w zupełnie nowe terytoria. Póki co, wszystkie nasze założenia spełniają się. Cały spektakl jest odpowiedzią na muzykę Schuberta, która jest niesamowicie komunikatywna, poruszająca. Chciałabym, aby ludzie w każdym wieku mimo swoich uprzedzeń do eksperymentów w teatrze przyszli go zobaczyć –tłumaczy Magda Szpecht, reżyserka spektaklu. W „Schubercie…” ogromną rolę pełnić będzie choreografia, budowana wraz z wykonawcami. Tematem przedstawienia będą marzenia. – Badamy doświadczenie słuchania muzyki. Jak wpływa na naszą emocjonalność, ciało i doświadczenie ruchowe. Poprzez ruch chcemy pobudzać wyobraźnię i empatię – dodaje Paweł Sakowicz, choreograf. Kwartet smyczkowy odegra rolę znacznie większą niż zazwyczaj. Cztery części kwartetu, wykonywane przez muzyków na żywo, wyznaczą cztery odmienne części przedstawienia, opowiadającego o tym, co ukryte, wstydliwe, zmysłowe i pozaintelektualne. Spektakl zostanie wystawiony w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. - Cieszę się, że Teatr Dramatyczny zagościł w murach Starej Kopalni. Spektakl do końca roku będzie tu wystawiany. Gorąco zachęcam do udziału w tym przedsięwzięciu – mówiła Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej