Tadeusz Bańkowski mistrzem ortografii 2016 roku w Głuszycy. Do rywalizacji przystąpiły 22 osoby.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy po raz czwarty zorganizowała Dyktando Miejskie. Konkurs, którego głównym celem jest kultywowanie tradycji posługiwania się poprawną polszczyzną oraz popularyzowanie kultury języka ojczystego, objął honorowym patronatem Burmistrz Głuszycy Roman Głód. Do rywalizacji o tytuł Mistrza Ortografii 2016 przystąpiły 22 osoby. Stanisław Michalik - autor tegorocznej edycji głuszyckiego dyktanda - przygotował dwa teksty: pierwszy dotyczył historii naszej ojczyzny, drugi poruszał tematykę związaną z kosmosem. W wyniku losowania do odczytania trafił tekst „kosmiczny”, który oprócz prozy zawierał także wiersz. Sam autor dyktował go uczestnikom. Prace konkursowe sprawdzała komisja w składzie: Marta Borowiec, Aneta Kalenik, Barbara Miszczuk, Renata Sokołowska, Bożena Waliszewska, Stanisław Michalik. W przerwie uczestnicy ortograficznych potyczek relaksowali się, słuchając gry na akordeonie w wykonaniu Huberta Janasa - ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Wałbrzychu. Następnie obejrzeli prezentację o najczęściej popełnianych błędach językowych oraz dowcipne filmiki pt. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”. Chętni mogli także wziąć udział w quizie językowym przygotowanym przez instruktora CK-MBP Angelikę Szpat. Zwycięzcy quizu - Elżbieta Kaszuba-Sycz, Aleksandra Pawłowska oraz Tadeusz Bańkowski otrzymali nagrody książkowe. Po sprawdzeniu wszystkich prac Komisja Konkursowa przyznała: miejsce pierwsze i tytuł Mistrza Ortografii 2016 Tadeuszowi Bańkowskiemu. Miejsce drugie zajęła Katarzyna Herda, miejsce trzecie Laura Halweg. Zwycięzcą w kategorii do 18 roku życia został Dominik Przybylski, który odebrał nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Głuszycy. Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w IV Dyktandzie Miejskim. Fundatorami nagród dla zawodników pełnoletnich byli: John Cotton Europe Sp. z o.o. oraz Centrum Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej