Tadeusz Widła i Tadeusz Zakrzewski - kombatanci, żołnierze II wojny światowej, Sybiracy, zasłużeni dla kraju ludzie, otrzymali wysokie odznaczenia państwowe, nadane przez Ministra Obrony Narodowej. Uroczysta dekoracja obu weteranów odbyła się podczas XVII Sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach we wtorek, 23 lutego.
Odznaczenia wręczył przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku, podpułkownik Krzysztof Kowalski. Nadanie medali poprzedzone było odczytaniem bogatych i budzących wielki szacunek życiorysów obu panów. Starszy sierżant Tadeusz Widła to żołnierz i zesłaniec na Sybir, uczestnik walk wyzwoleńczych w czasie II wojny światowej, jeden z założycieli związku Sybiraków i członek świebodzickiego oddziału tego związku. Członek Zarządu Związku Weteranów i Rezerwistów WP im. 2 Berlińskiego Pułku Piechoty w Wałbrzych, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Zesłańców Sybiru, obecnie popularyzator wśród młodzieży wiedzy historycznej i losów Sybiraków. Losy starszego szeregowego Tadeusza Zakrzewskiego są podobne, również został zesłany na Sybir, gdzie spędził wiele lat i wrócił do kraju ostatnim transportem repatriacyjnym. Wieloletni członek świebodzickiego Koła Związku Sybiraków, zaangażowany w jego działalność. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Krzyżem Zesłańców Sybiru. Obaj panowie byli wyraźnie wzruszeni przyjmując odznaczenia w obecności całej rady miejskiej.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej