Pierwsze miejscem w konkursie na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną zdobyły panie z Lutomi Dolnej. W nagrodę otrzymały kuchenkę mikrofalową.
Po raz kolejny Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu zachwycił kulinarną mozaiką tradycyjnych potraw i wielkanocnych dekoracji, a to za sprawą Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska, prezentujących Tradycyjne Stoły Wielkanocne, Palmy i Pisanki. Wśród uczestniczek znalazły się również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi Dolnej i Burkatowa, które na swoich stołach prezentowały świąteczną paschę, mazurki, babki, faszerowane jaja, szynki czy wielkanocny żurek. Na kilkudziesięciu stołach można było zobaczyć ręcznie wykonane ozdoby i skosztować tradycyjnych potraw. Wszystkie te ozdoby i smakołyki prezentowały panie z kół gospodyń, w tym z gminy Świdnica. Melomani muzyki ludowej mieli też czas dla siebie, słuchając ludowych utworów w wykonaniu dolnośląskich zespołów folklorystycznych. Podczas prezentacji jurorzy oceniali zgłoszone na konkurs najpiękniejsze palmy oraz pisanki wielkanocne. Konkurencja była niemała. Do konkursu zgłoszono aż 21 palm. - Naszą ozdobiliśmy ręcznie wykonanymi kwiatami symbolizującymi wiosnę, lato, jesień i zima – mówią z dumą członkinie KGW z Lutomi Dolnej. Być może to był sekret naszego zwycięstwa. Tym samym powtórzyłyśmy swój sukces z 2014 r. Prace w naszym Kole trwają cały rok. Już zimą przygotowujemy się do corocznych uroczystości Działalność naszego KGW jest nie tylko ciężką pracą, ale też świetną zabawą. Tworzymy kwiaty z bibuły i krepiny, później zbieramy zioła, kwiaty i zboża, które są wykorzystywane do tworzenia palmy wielkanocnej i wieńca dożynkowego - dodają.
Źródło: 30minut.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej