Po raz siódmy w PSP im. J. Korczaka w Walimiu obchodzono Dzień Patrona. Co roku wielkie szkolne święto przypada na dzień 18 marca, ponieważ dokładnie tego dnia 2009 r. na mocy uchwały rady gminy Walim, Janusz Korczak stał się patronem szkoły.
Od tamtej pory jego myśl pedagogiczna wyznacza model pracy wychowawczej w placówce, którego fundamentem jest podmiotowość każdego dziecka oraz pochylenie się nad jego indywidualną historią. Spośród wielu ciekawych pomysłów Janusza Korczaka, na stałe przyjęto do życia szkoły zwyczaj wręczania każdemu uczniowi w Dzień Dziecka motywującego listu od wychowawcy, przekazywania przeprosin lub podziękowań, za pośrednictwem specjalnej skrzynki, nagradzania na koniec roku szkolnego „Pocztówką od Korczaka” uczniów, którzy wykazali efektywną pracę nad własnym zachowaniem, a także organizowane jest Święto Latawca.
Tegoroczny Dzień Patrona świętowano wspólnie z zaproszonymi gośćmi: wójtem Adamem Hausmanem, sekretarzem Aleksandrą Ignaszak, Proboszczem Walimia Księdzem Januszem Krzeszowiec, kierownikami zaprzyjaźnionych jednostek organizacyjnych gminy: Małgorzatą Jarczok, Renatą Machelską, Pawłem Brzozowskim, przedstawicielami Radnych, Sołtysami, Rodzicami uczniów i całą Społecznością Szkolną. Szkolną uroczystość poprzedził „Tydzień Korczakowski”, podczas którego przypominano wszystkim uczniom biografię i dokonania patrona, rozegrano konkursy wiedzy o twórczości Janusza Korczaka oraz konkurs plastyczny na najpiękniejszą koronę dla Króla Maciusia Pierwszego. Na gali zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez klasy IV a i IV b, które dzielnie wspomogło szkolne koło gitarowe. Po wyrecytowaniu i wyśpiewaniu ponadczasowych myśli Janusza Korczaka, złożono symboliczną wiązankę kwiatów pod jego pomnikiem, oddając mu cześć za wszystkie dokonania na rzecz dzieci. Uwieńczeniem święta był słodki poczęstunek dla gości, podczas którego w roli głównej wystąpił wielki tort, przygotowany specjalnie na tę okazję. Tego dnia zaświeciło dla szkoły słońce, zaklęte słonecznikowymi dekoracjami, które ozdobiły szkołę.
Źródło: 30minut.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej