Ewa Durkacz z Czarnego Boru zajęła pierwsze miejsce w konkursie pn. „ Kultywowanie Kulinarnych Tradycji Świątecznych w Powiecie Wałbrzyskim – Wielkanoc 2016”. Zwycięskim daniem była kaczka z podrobami.
W tegorocznej edycji konkursu wielkanocnego wzięło udział 10 uczestników z gmin powiatu wałbrzyskiego. Byli to zarówno mieszkańcy jak i właściciele gospodarstw agroturystycznych. Wśród potraw jakie prezentowali znalazły się miedzy innymi ciasta, wędliny, żurek, zupa chrzanowa, kiełbasy, kaczka faszerowana, mięsne rolady. - Cieszymy się, że tak chętnie mieszkańcy uczestniczą w naszych konkursach, że dbają z nami o tradycje i chcą pokazać innym jak smacznie i pięknie może wyglądać nasz stół na Wielkanoc – mówił Jacek Cichura, starostwa wałbrzyski. Jury nagrodziło laureatów oraz złożyło podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu. Wybierając zwycięzców kierowało się smakiem, formą podania oraz wystrojem stołu. Zwycięską potrawą była kaczka z podrobami przygotowana przez Ewę Durkacz z Borówna. - Jest to mój sprawdzony i od dawna stosowany przepis. Jest to kaczka pozbawiona kości. Nacieram ją przyprawami i zostawiam na całą noc. Następnie przygotowuję wątróbki drobiowe z cebulką, którymi faszeruję kaczkę. Obsmażam i piekę w piekarniku – zdradza zwyciężczyni. W zeszłym roku Ewa Durkacz zajęła drugie miejsce za żurek z białą kiełbasą, ziemniakami i cebulką. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Dolnośląska Izba Rolnicza.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej