Dofinansowanie w wysokości 300 tysięcy złotych otrzymał powiat wałbrzyski na realizację projektu pn. „Dolnośląska Stolica Kultury” w 2016 roku. Oficjalna inauguracja obchodów odbyła się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.
Dolnośląska Stolica Kultury to nowy program Urzędu Marszałkowskiego, który ma na celu aktywizowanie społeczności lokalnych do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz dać szansę na dodatkową promocję regionu. Co roku inny powiat w województwie będzie pełnił funkcję DSK. - Wszyscy obserwowaliśmy walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dużo mówiło się o tym, że już samo uczestnictwo w konkursie jest sukcesem. Niektóre z miast startujących do tytułu nie musiały wcale zwyciężyć, by dokonać istotnych zmian w swojej polityce kulturalnej – mówi marszałek Cezary Przybylski. - Podjęliśmy próbę przeszczepienia tej idei na nasze lokalne warunki i wprowadzenia między powiatami konkurencji na najlepsze programy kulturalne. Pierwszym laureatem został Wałbrzych – dodaje marszałek. W minioną sobotę Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę, podczas oficjalnej uroczystości w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju przekazał staroście wałbrzyskiemu Jackowi Cichurze „Klucz do Kultury”, zaprojektowany przez Zdzisława Tromsę, tym samym oficjalnie rozpoczynając obchody pierwszej Dolnośląskiej Stolicy Kultury. Samborski gratulował pokonania konkurencji (w konkursie startowało 8 powiatów) i podkreślał istotę wspólnego przeżywania i współtworzenia DSK przez mieszkańców. W ceremonii otwarcia uczestniczyli przedstawiciele lokalnych środowisk kultury, samorządowcy i regionaliści. - Zależało nam, by Dolnośląska Stolica Kultury zostawiła po sobie trwały ślad. Mamy nadzieję, że będzie to między innymi wzrost liczby osób uczestniczących w wydarzeniach artystycznych oraz zainteresowanie turystów – mówi Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa. W czasie uroczystości w Teatrze Zdrojowym wystąpił chór „Renoma” z Głuszycy oraz artyści z Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina, której dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lech Leszczyński.
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej