Ponad tysiąc uczniów z Dolnego Śląska wzięło udział w 13. edycji programu Tesco dla Szkół. Uczniowie zdobyli wiedzę m. in. z zakresu zdrowego odżywiania, przechowywania żywności, gotowania, czytania etykiet. Zaangażowanie dolnośląskich dzieci zostało wyróżnione aż 7 nagrodami, które już wkrótce trafią do ich szkół.
Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu” jako jeden z pierwszych programów edukacyjnych zastosował mechanikę angażowania znaną z gier komputerowych. Uczniowie z Dolnego Śląska rozwiązywali zadania, by uratować świat przyszłości, w którym zatracono wiedzę, skąd pochodzi żywność. W sumie na pomoc przyszłości ruszyło 571 zespołów i 14 tyś. uczniów z całej Polski. Zespoły z dolnośląskich szkół przez około 7 miesięcy trwania programu realizowały dziesiątki fabularnych zadań na podstawie scenariuszy przygotowanych przez metodyków i ekspertów związanych z tematyką żywności. Zespół z Miejskiej Szkoły Podstawowej w Szczawnie-Zdroju, który wykazał się największym zaangażowaniem wybrał wg swoich potrzeb i upodobań nagrodę z puli 236 zestawów. Do szkół trafią między innymi: sprzęt multimedialny, gry edukacyjne, sprzęt sportowy, warsztaty językowe i wiele innych. Jak wynika z badań ewaluacyjnych „Przyszłość na talerzu”, uczniowie biorący udział w programie stali się bardziej świadomymi konsumen tami. Wiedzą, jakie informacje o żywności można znaleźć na opakowaniach, częściej przy wyborze sugerują się składem, a rzadziej marką produktów. Dodatkowo, uczniowie zaangażowani w program częściej samodzielnie wyszukują informacje o produktach w internecie w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Mimo, że wyniki badania ewaluacyjnego są obiecujący, to jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii edukacji żywieniowej uczniów. Z badań na temat wiedzy dzieci o żywności przeprowadzonych w sierpniu wynika, że co drugi uczeń uważa drożdżówkę za zdrowy posiłek. Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu” to nie jedyny program, w którym Tesco wspiera mieszkańców Dolnego Śląska. Trwa nowy program „Decydujesz, pomagamy”, w którym lokalne organizacje będą rywalizować o granty na swoją działalność. Klienci Tesco, a zarazem mieszkańcy Dolnego Śląska, od 11 maja będą głosować na najlepsze ich zdaniem pomysły na lokalne inicjatywy, na które Tesco przeznaczy po 5 tys. zł. W sumie w województwie dolnośląskim zostanie przyznanych 16 grantów o łącznej wartości 80 tyś. złotych
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej