Ruszyła kolejna edycja Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. Wałbrzyszanie mają do rozdysponowania 4 miliony złotych. Na projekty lokalne przeznaczona zostanie kwota 3,5 miliona złotych. Pozostałe środki przekazane zostaną na realizację zadań ogólnomiejskich.
Budżet partycypacyjny, zwany również obywatelskim, to specjalnie wydzielona kwota z budżetu miasta Wałbrzycha, o wydaniu której zdecydują sami mieszkańcy. – Mamy za sobą ogromną liczbę doświadczeń i projektów. Udało nam się zrealizować wiele spektakularnych pomysłów. Wśród nich miedzy innymi zakup 12 samochodów hybrydowych dla wałbrzyskiej policji – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. W tym roku zgłoszono 51 projektów lokalnych i 8 ogólnomiejskich z czego specjalnie powołana komisja konkursowa wybrała 45 lokalnych i 4 ogólnomiejskie. Jednym z nich jest „Biegi, kijki, piłki, rolki i rowery”, który zakłada uruchomienie wielofunkcyjnego stadionu dla wałbrzyszan. W ramach zadania powstałyby m.in. asfaltowy tor do jazdy na rowerze, wrotkach i rolkach, bieżnia lekkoatletyczna, murek oporowy oraz dwie wiaty piłkarskie. Odrzucone wnioski najczęściej nie spełniały wymogów formalnych. – Spotkałem się z mieszkańcami każdej dzielnicy, uczniami wszystkich szkół ponadpodstawowych jakie są w Wałbrzychu oraz z nauczycielami. Zachęcałem ich do uczestnictwa w głosowaniu – mówił prezydent. - Pieniędzy przeznaczamy tyle samo. Formuła jest trochę rozszerzona. W kwocie 5 milionów złotych jest projekt inicjatywy lokalnej. Pozwala to na zrealizowanie pomysłów z dużym wkładem własnym pomysłodawców bez głosowania. W poprzednich edycjach wiele projektów nie zostało zrealizowanych. Przegrały w głosowaniu ponieważ dotyczyły małych społeczności. W tym roku szanse mają mniejsze, lokalne społeczności. Chcemy, żeby więcej małych projektów w poszczególnych dzielnicach zostało zrealizowanych. Swój budżet mają też dzielnice takie jak Gaj, Lubiechów czy Konradów - dodaje Szełemej. - Tradycyjnie zainteresowanie budżetem było ogromne. Z roku na rok jest coraz większe. W październiku ruszyliśmy z 14 spotkaniami w dzielnicach miasta. Niektóre z nich były bardzo burzliwe – mówiła Joanna Stypułkowska , kierownik Biura Organizacyjnego UM w Wałbrzychu. Głosowanie potrwa od 15 marca do 15 kwietnia. Każdy może zagłosować na 1 projekt lokalny i 1 ogólnomiejski. Głosować będzie można za pomocą strony internetowej Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego oraz poprzez wypełnienie formularza. Karty będą do pobrania w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu, Biurze Obsługi Klienta oraz w Radach Wspólnot Samorządowych. Wyniki tegorocznej edycji poznamy najpóźniej 30 maja.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej