Nowa sieć wałbrzyskich szkół powstanie w związku wejściem w życie nowej reformy oświaty. Można powiedzieć, że powrót do 8- letniej szkoły podstawowej staje się faktem. Pełny proces przekształcenia szkół potrwa pięć lat.
Zaprojektowane zmiany dotyczą między innymi ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół, a także placówek oświatowych. Zmiany jakie następują w oświacie wałbrzyskiej są wynikiem decyzji państwowych. – To nie my jesteśmy sprawcą likwidacji gimnazjów. Ustawa zobowiązuje nas do takiego ruchu. Mogę powiedzieć, że jestem spokojny jeżeli chodzi o te przekształcenia, ponieważ robimy wszystko według wytycznych – mówił Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha. Podczas sesji rady miejskiej w Wałbrzychu uporządkowane zostały spawy z obecnie funkcjonującymi placówkami oświatowymi. Zostały podjęte pewne zamiary, które po zaopiniowaniu przez Kuratorium Oświaty będą podjęte jako obowiązujące. - Wszystkie dokumenty jakie zostały przyjęte podczas sesji w poniedziałek 20 lutego zostały skierowane do Kuratora Oświaty. Do trzech tygodni ma on wydać opinię, która będzie wiążąca dla rady pod kątem ostatecznego przyjęcia – dodaje Nowaczyk. Radni miejscy przyjęli na sesji uchwały w spawie zamiaru likwidacji szkół i placówek, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie prowadziły naborów, skończyła się edukacja kolejnych roczników i figurują tylko w zapisie natomiast nie będą funkcjonować w nowym systemie. Do placówek tych zalicza się: Technikum dla Dorosłych nr 1, Szkoła Policealna Zaoczna dla Dorosłych nr 7 z Zespołu Szkół Politechnicznych ,,Energetyk”, Liceum Sportowe im. Janusza Kusocińskiego z Zespołu Szkół nr 4, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Szkoła Policealna Zaoczna dla Dorosłych nr 7, Technikum Uzupełniające. Główne zmiany natomiast dotyczą gimnazjów, które będą wygaszane. Proces trwać będzie dwa lata. W palcówkach, w których funkcjonują zespoły szkół gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. - Tam gdzie obecnie są szkoły gimnazjalne w zespołach szkół w sposób naturalny zostaną włączone jako całość i będą wygasać w tych zespołach. Do momentu kiedy uczniowie opuszczą gimnazjum. Zostaną wówczas szkoły licealne. I tak na przykład Publiczne Gimnazjum nr 6 zostanie włączone do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37, Publiczne Gimnazjum nr 1 zostanie od podstaw przekształcone w ośmioklasową szkołę podstawową, natomiast Publiczne Gimnazjum nr 7 zostanie włączone do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 – mówił Nowaczyk. Stopniowe wygaszanie gimnazjów rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018 i tym samym w kolejnych latach rekrutacja do tych szkół nie będzie już prowadzona.1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę szóstą szkoły podstawowej staną się uczniami siódmej klasy szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas trzecich ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym gimnazja nie będą już funkcjonować.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej