Wałbrzyski ZUS podpisał umowę o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa. Instytucje będą współpracowały w zakresie promocji wiedzy o zabezpieczeniu społecznym.
Wspólne działania będą się odbywały na styku nauki i praktyki ubezpieczeniowej, co zdaniem sygnatariuszy porozumienia daje pewność skutecznego połączenia wiedzy i praktyki jej stosowania. W ramach umowy eksperci ZUS będą prowadzili wykłady dla zainteresowanych studentów oraz realizowali wspólnie z pracownikami naukowymi uczelni projekty z zakresu tematyki ubezpieczeń społecznych. - Umowa przypieczętuje wieloletnią współpracę wałbrzyskiego oddziału ZUS i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Bardzo zależy nam na tym, żeby uświadomić studentom, czym są ubezpieczenia społeczne i jaką rolę pełnią. Taka wiedza procentuje w przyszłym życiu zawodowym. Ważną rzeczą są również praktyki studenckie, branie udziału w wykładach oraz konferencjach poświęconych ubezpieczeniom społecznym - mówi Beata Dyko, Dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu. Podjęcie współpracy pozwoli na wzbogacenie programów nauczania na studiach wyższych o informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz udział we wspólnych projektach naukowych, badawczych, rozwojowych, w tym wspólnej organizacji konferencji naukowych poświęconych tematyce ubezpieczeń społecznych. Specjaliści ZUS będą doradzali i konsultowali oraz wspierali merytorycznie studentów piszących prace dyplomowe z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dzięki współpracy z Zakładem studenci uzyskają dostęp do materiałów zgodnych z tematyką prac oraz pomoc w przypadku pisania przez nich materiałów informacyjnych nt. ubezpieczeń społecznych przeznaczonych do emisji i publikacji w mediach akademickich. – Zakładamy, że przede wszystkim studenci kierunków administracyjnych będą aktywniejsi, będą na praktykach i być może znajdą kiedyś zatrudnienie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wiedza, którą chcemy dostarczyć studentom przyda się każdemu. Współpraca będzie owocowała poprzez wspólne zajęcia, konferencje, wykłady, a może i wspólne publikacje. Cześć wykładów będzie otwarta nie tylko dla studentów, ale również dla zainteresowanych tematem mieszkańców Wałbrzycha i okolic – mówi prof. nadzw. dr hab. Piotr Jurek, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. - Pod koniec ubiegłego roku występowaliśmy w PWSZ z prelekcjami w ramach programu „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”. Po podpisaniu umowy planujemy rozpocząć cykl wykładów dla studentów tej uczelni – dodaje Dyrektor Dyko. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych przyda się przede wszystkim studentom I i II stopnia kierunku administracja, ale nie tylko. Wszak wszyscy studenci niebawem wkroczą lub już wkroczyli na rynek pracy, zostając klientami Zakładu – ubezpieczonymi lub płatnikami składek, a wtedy praktyczna wiedza na temat zabezpieczenia społecznego będzie dla nich bezcenna.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej