sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Rabin Dawid Weiser w Głuszycy
2015-03-26 09:12

Dawid Weiser, rabin Kongregacji Żydowskiej z Nowego Jorku po raz piąty odwiedził Głuszycę. Tym razem przybył do Polski z zięciem. Głuszyca - obok m.in. Krakowa- była jednym z miejsc, które w czasie obecnej wizyty odwiedził duchowny.

W czasie spotkania burmistrz Głuszycy zapewnił o kontynuacji dobrych relacji pomiędzy gminą Głuszycą a reprezentowaną przez rabina Weisera Kongregacją Żydowską w Nowym Jorku. Rabin Weiser przypomniał, że w czasie poprzednich wizyt w Głuszycy zabiegał o odnowienie Cmentarza Ofiar Faszyzmu w Kolcach. Efektem jego starań jest powstanie na cmentarzu ogrodzenia, które ufundowała Kongregacja Żydowska z Nowego Jorku przy wsparciu gminy Głuszyca w zakresie załatwienia wszelkich spraw formalnych.


Na cmentarzu w Kolcach w mogiłach zbiorowych i pojedynczych pochowanych jest około 2 tysiące osób, głównie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i w Oświęcimiu. W czasie II wojny światowej zostali przywiezieni przez hitlerowców w okolice Głuszycy do prac przy drążeniu tuneli kompleksu Riese w Górach Sowich. Wielu z nich zmarło lub zostało zamordowanych.
Rabin Weiser poprosił przedstawicieli głuszyckich władz samorządowych o pomoc w ustaleniu tożsamości osób pochowanych na cmentarzu w Kolcach w celu upamiętnienia nazwisk zmarłych na zbiorowej tablicy pamiątkowej. - Nie jesteśmy w stanie przywrócić zmarłych do życia, ale upamiętnienie ofiar zagłady jest jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszych przodków - deklarował żydowski duchowny. Burmistrz Roman Głód zapewnił, że dołoży wszelkich starań w celu zebrania informacji na temat ofiar żydowskiej Zagłady, jaka miała miejsce na terenach naszej gminy w czasie II wojny światowej. Efektem spotkania jest zamiar stworzenia wspólnego dokumentu upamiętniającego ofiary hitlerowskiej Zagłady, która dotknęła ludność pochodzenia żydowskiego w okolicach Głuszycy.



Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: