Dawid Weiser, rabin Kongregacji Żydowskiej z Nowego Jorku po raz piąty odwiedził Głuszycę. Tym razem przybył do Polski z zięciem. Głuszyca - obok m.in. Krakowa- była jednym z miejsc, które w czasie obecnej wizyty odwiedził duchowny.
W czasie spotkania burmistrz Głuszycy zapewnił o kontynuacji dobrych relacji pomiędzy gminą Głuszycą a reprezentowaną przez rabina Weisera Kongregacją Żydowską w Nowym Jorku. Rabin Weiser przypomniał, że w czasie poprzednich wizyt w Głuszycy zabiegał o odnowienie Cmentarza Ofiar Faszyzmu w Kolcach. Efektem jego starań jest powstanie na cmentarzu ogrodzenia, które ufundowała Kongregacja Żydowska z Nowego Jorku przy wsparciu gminy Głuszyca w zakresie załatwienia wszelkich spraw formalnych.
Na cmentarzu w Kolcach w mogiłach zbiorowych i pojedynczych pochowanych jest około 2 tysiące osób, głównie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i w Oświęcimiu. W czasie II wojny światowej zostali przywiezieni przez hitlerowców w okolice Głuszycy do prac przy drążeniu tuneli kompleksu Riese w Górach Sowich. Wielu z nich zmarło lub zostało zamordowanych.
Rabin Weiser poprosił przedstawicieli głuszyckich władz samorządowych o pomoc w ustaleniu tożsamości osób pochowanych na cmentarzu w Kolcach w celu upamiętnienia nazwisk zmarłych na zbiorowej tablicy pamiątkowej. - Nie jesteśmy w stanie przywrócić zmarłych do życia, ale upamiętnienie ofiar zagłady jest jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszych przodków - deklarował żydowski duchowny. Burmistrz Roman Głód zapewnił, że dołoży wszelkich starań w celu zebrania informacji na temat ofiar żydowskiej Zagłady, jaka miała miejsce na terenach naszej gminy w czasie II wojny światowej. Efektem spotkania jest zamiar stworzenia wspólnego dokumentu upamiętniającego ofiary hitlerowskiej Zagłady, która dotknęła ludność pochodzenia żydowskiego w okolicach Głuszycy.
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej