Autorką projektu Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic na Zamku Książ w Wałbrzychu jest dziennikarka Joanna Lamparska, która w swoich książkach opisuje tajemnice Dolnego Śląska. Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce, który swoim pięknem i mroczną historią ściąga liczne grono turystów. Pierwszy raz Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbył się w dniach 16-18 sierpnia 2013 roku. Na ubiegłoroczną imprezę zostało sprzedanych 500 karnetów i ponad 13 tysięcy biletów. Uczestniczyło w tej uroczystości około 20 tysięcy osób. Oznacza to, że impreza okazała się wielkim sukcesem, która przyciąga ludzi nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale również z całej Polski.
Nie brakuje także zagranicznych turystów. II Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ odbył się w dniach 15-17 sierpnia 2014 roku. Miało tam miejsce między innymi widowisko odtwarzające wejście armii Napoleona Bonaparte do Egiptu i pokazana była rekonstrukcja frontowego życia żołnierzy podczas I Wojny Światowej. W tym roku przypada 100 rocznica jej wybuchu. Miłośnicy starych pojazdów wojskowych mieli okazję obejrzeć ich oryginalne egzemplarze. Można było podziwiać stuletnie czołgi, samochody czy działa. Nie zabrakło tam znanych badaczy i naukowców z wielu dziedzin nauki. Pierwszy dzień obejmował historię starożytnego Egiptu i jego związek z terenem Dolnego Śląska. Na dziedzińcu wyświetlono film z 1932 roku, ukazujący odkrycie mumii przez brytyjskich archeologów. Podczas projekcji filmu podkład muzyczny wykonał na żywo zespół „Czerwie”. W drugim dniu odbyły się Turystyczne Targi Historyczne, poświęcone zabytkowym budowlom. Promowane zostały zamki i pałace usytuowane w województwie dolnośląskim. Trzeci dzień miał na celu umocnienie stosunków polsko-japońskich. Pokazał tradycję, kulturę i historię białej broni japońskiej. W tych trzech dniach nie brakowało atrakcji. Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Wałbrzychu uznany jest za jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju w Polsce.
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej