Około 5 milionów złotych kosztować będą projekty budowlane i wykonawcze przyszłego Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników. Konkurs architektoniczny na „Projekt koncepcyjny budynku dawnego GDK” przygotowuje pracownia projektowa HS 99 z Koszalina.
Podczas spotkania w dotychczasowej siedzibie Filharmonii Sudeckiej architekci z Koszalina zaprezentowali efekty swojej pracy. Obecni na sali przedstawiciele stowarzyszeń górniczych i kulturalnych mieli okazję wyrazić swoje opinie nt. projektu. - Zachowane pozostałości po GDK poddano rewitalizacji i wprowadzono nowe funkcje. Centrum, jako nowa siedziba Filharmonii Sudeckiej będzie posiadało dwie sale koncertowe (sala główna - 610 miejsc na widowni i sala kameralna - 195 miejsc na widowni), sale prób. Znajdzie się tam również sala baletowa, studio nagrań, galeria sztuki, izba pamięci górniczej, część hotelowa, kawiarnia, zaplecze administracyjne i artystyczne.
Dodatkowo projektowany jest parking wielopoziomowy na ponad 300 miejsc. - mówił Dariusz Herman z HS 99. Budynek łączy dwa poziomy miasta, zatem z obydwu poziomów (placów) zaprojektowano wejścia do części filharmonicznej. - Obszar objęty konkursem i przyległa do niego przestrzeń miejska nigdy nie stanowił ukończonej, zamkniętej kompozycji urbanistycznej. Lokalizacja Centrum Kultury staje się szansą na wprowadzenie porządku urbanistycznego i rozwiązanie problemów, jakimi są dysfunkcja tego terenu i leżący u jej podstaw brak połączenia poprzecznego pomiędzy ważnymi ulicami - dodaje architekt. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, inicjator pomysłu, uważa że jest to bardzo ważny projekt dla odbudowy tożsamości Wałbrzycha i wałbrzyszan, który już zyskał powszechną akceptację. Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników przypominać mieszkańcom jedną z charakterystycznych budowli miasta tworzących jego symbolikę. Środki na sfinansowanie budowy Centrum wartego 100 milionów złotych będą pozyskiwane z zewnątrz. - Staramy się o wpisanie Centrum na listę projektów kluczowych, które będą realizowane w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-2020. Miasto wydatkując pieniądze na projekt, może liczyć, że zostaną one zaliczone jako wkład własny inwestycji - mówił prezydent Wałbrzycha.
Źródło: 30minut.pl
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej