Około 5 milionów złotych kosztować będą projekty budowlane i wykonawcze przyszłego Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników. Konkurs architektoniczny na „Projekt koncepcyjny budynku dawnego GDK” przygotowuje pracownia projektowa HS 99 z Koszalina.
Podczas spotkania w dotychczasowej siedzibie Filharmonii Sudeckiej architekci z Koszalina zaprezentowali efekty swojej pracy. Obecni na sali przedstawiciele stowarzyszeń górniczych i kulturalnych mieli okazję wyrazić swoje opinie nt. projektu. - Zachowane pozostałości po GDK poddano rewitalizacji i wprowadzono nowe funkcje. Centrum, jako nowa siedziba Filharmonii Sudeckiej będzie posiadało dwie sale koncertowe (sala główna - 610 miejsc na widowni i sala kameralna - 195 miejsc na widowni), sale prób. Znajdzie się tam również sala baletowa, studio nagrań, galeria sztuki, izba pamięci górniczej, część hotelowa, kawiarnia, zaplecze administracyjne i artystyczne.
Dodatkowo projektowany jest parking wielopoziomowy na ponad 300 miejsc. - mówił Dariusz Herman z HS 99. Budynek łączy dwa poziomy miasta, zatem z obydwu poziomów (placów) zaprojektowano wejścia do części filharmonicznej. - Obszar objęty konkursem i przyległa do niego przestrzeń miejska nigdy nie stanowił ukończonej, zamkniętej kompozycji urbanistycznej. Lokalizacja Centrum Kultury staje się szansą na wprowadzenie porządku urbanistycznego i rozwiązanie problemów, jakimi są dysfunkcja tego terenu i leżący u jej podstaw brak połączenia poprzecznego pomiędzy ważnymi ulicami - dodaje architekt. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, inicjator pomysłu, uważa że jest to bardzo ważny projekt dla odbudowy tożsamości Wałbrzycha i wałbrzyszan, który już zyskał powszechną akceptację. Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników przypominać mieszkańcom jedną z charakterystycznych budowli miasta tworzących jego symbolikę. Środki na sfinansowanie budowy Centrum wartego 100 milionów złotych będą pozyskiwane z zewnątrz. - Staramy się o wpisanie Centrum na listę projektów kluczowych, które będą realizowane w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-2020. Miasto wydatkując pieniądze na projekt, może liczyć, że zostaną one zaliczone jako wkład własny inwestycji - mówił prezydent Wałbrzycha.
Źródło: 30minut.pl
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej