Wpisały się na stałe w krajobraz miasta i często ich nie zauważamy – ponad 40 dzieł stojących w różnych dzielnicach Wałbrzycha, jest jednak wyrazem artystycznym pleneru rzeźbiarskiego z lat 70-tych. W galerii muzeum możemy podziwiać zarówno fotografie kamiennych tworów, jaki figurki projektów wstępnych przygotowanych do akceptacji.„Rzeźby – pomniki” zaczęły pojawiać się w Wałbrzychu na początku lat 70-tych, gdy lokalna artystka Maria Bor stworzyła pierwsze działa plenerowe. Ich mnogość i różnorodność zawdzięczamy jednak plenerowi rzeźbiarskiemu, który odbył się w połowie lat 70-tych w Zamku Książ. Dzieła znakomitych twórców zostały ulokowane na terenie całego miasta. - Były to czasy awangardy. Kanon piękna rzeźby greckiej przestał funkcjonować i nie tworzono już pomników prominentów i dygnitarzy. Do rzeźby weszła jednak prawdziwa sztuka, czyli to co artysta chciał poprzez dzieło pokazać - tłumaczy Edyta Patro z działu sztuki wałbrzyskiego muzeum.
W mieście stanęły aż 52 rzeźby, z których do dnia dzisiejszego przetrwało nieco ponad 40. W galerii wałbrzyskiego muzeum prezentowane są zarówno fotografie istniejących jeszcze pomników, jak i mniejsze modele, które były wersjami wstępnymi tych dzieł. Rzeźby ulokowane między innym w Śródmieściu, na Piaskowej Górze, czy w dzielnicy Rusinowa, są dziś bezcennym przykładem artystycznej ekspresji. - Chcę zwrócić uwagę kto je wykonał. W większość są to dzisiaj osoby w podeszłym wieku, lub zmarli artyści, którzy mają ogromny dorobek. Popatrzy zatem na ich trud, czas i talent, który przekazali nam poprzez swoje dzieła – podkreśla Edyta Patro. Galeria Rzeźby Plenerowej dostępna będzie do 26 marca tego roku w wałbrzyskim muzeum.
Źródło:30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej