Aż 13 wałbrzyskich projektów w tym roku zostanie dofinansowanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poprzednim roku placówkom kulturalnym z regionu udało się zdobyć środki zewnętrzne na jedynie cztery takie działania. Więcej pieniędzy, czyli ponad 7 milionów złotych, przekazanych zostanie również z budżetu gminy. Wałbrzyszanie mogą spodziewać się zatem nowych imprez kulturalnych, kontynuacji znanych projektów oraz inwestycji w infrastrukturę miejską. Aż 24 miliony, 500 tysięcy złotych gmina przeznaczy na realizację zadań inwestycyjnych. Kolejne 200 tysięcy złotych kosztować będzie adaptacja lokalu na potrzeby galerii sztuki BWA „Zamek Książ”. Modernizacja „Palmiarni Lubiechów” to kwota ponad miliona złotych, natomiast projekt „Centrum Kultury”, po dawnym GDK pochłonie ponad trzy miliony złotych. - 17 milionów przeznaczonych zostanie zgodnie z harmonogramem na Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia”.
Będziemy ten projekt intensywnie realizować. Zamierzamy również wykonać drugą część kompleksu przy ulicy Kasztelańskiej w dzielnicy Podzamcze. Powstanie tam multimedialna biblioteka oraz ośrodek dziennego pobytu seniorów – wymienia Roman Szełemej. Gmina przeznaczy również na kulturę przeszło milion złotych więcej, w stosunku do roku ubiegłego. Zwiększy się również suma na tak zwany wkład własny w projekty dofinansowane ze środków zewnętrznych. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspomoże aż 13 działań realizowanych przez wałbrzyskie instytucje. - Będą to dwa projekty skierowane przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców – mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki Pod Atlantami. – Pierwszy to „Mój świat – moje wartości”, natomiast drugi skierowany jest do osób niedowidzących i słabo widzących – tłumaczy. Wałbrzyszanie bawić się będą także na V Festiwalu Zwiastunów Filmowych, X Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensemble, Festiwalu Małych Prapremier, Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, Letniej Serenadzie, czy Jubileuszu 35-lecia Filharmonii Sudeckiej. Ruszają także nowe projekty organizowane przez wałbrzyskie placówki kulturalne, na które będziemy Państwa na bieżąco zapraszać.
Źródło:30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej