Uroczyste odczytanie największego poematu Adama Mickiewicza, inscenizacje oraz wystawa prac „Ilustrowane Soplicowo” – to tylko niektóre atrakcje, które będą towarzyszyły akcji „Narodowe czytanie Pana Tadeusza” w Wałbrzychu. Już 8 września na Palcu Teatralnym oraz w urokliwych ogrodach muzeum, spotkają się wszyscy fani słynnego trzynastozgłoskowca. Ogólnopolską akcję swoim patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski. „Narodowe czytanie Pana Tadeusza” odbywa się w kilkunastu miastach całego kraju. Wałbrzych również włączył się w uroczyste obchody dwusetnej rocznicy wydarzeń, które rozgrywają się na kartach mickiewiczowskiego poematu. - Jest to przecież kanon polskiej literatury, choć najczęściej „Pana Tadeusza” wypożycza młodzież, jako lekturę szkolną. Choć to niełatwy tekst, cieszy się jednak dużą popularnością – przyznaje Renata Nowicka, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Pod Atlantami.
Obchody rozpoczną się około godziny 11.00 na placu Kościelnym, przyległym do miejskiego rynku. O 14.00 z kolei goście przeniosą się do muzealnych ogrodów, gdzie w korespondującej z epopeją oprawie odczytane zostaną fragmenty dzieła. Wysłuchamy znakomitych wałbrzyskich aktorów, jak Adam Wolańczyk, Anna Jezierska i Paweł Pawlik. Odczytywać „Pana Tadeusza” będą również władze miasta, powiatu, instytucji państwowych, młodzież oraz sama publiczność. -Uznaliśmy, że druga część powinna się odbyć w zacisznych ogrodach wałbrzyskiego muzeum - wyjaśnia Jacek Drejer, dyrektor placówki. – Chcemy za sprawą czytających „Pana Tadeusza” zaproszonych gości, uczynić z tego miejsca lokalne „Soplicowo” – dodaje. - Chcemy zaproponować odgrywanie scen mimicznych z wielkiego poematu, mini konkursy z wiedzy o książce, a nawet układanie puzzli – wymienia Renata Nowicka. Na placu Kościelnym zaprezentowana zostanie również wystawa Jacka Czarnika i Małgorzaty Laszczak „Ilustrowane Soplicowo” – przedstawiające rysunki do wszystkich edycji książki. „Narodowe czytanie Pana Tadeusza” już w sobotę, 8 września od godziny 11. Sgt. Pepper
źródło:30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej