Regionalne wypieki oraz potrawy ludowe, konkursy literackie oraz na najpiękniejsza kompozycję żniwną - a wszystko to w atmosferze biesiady i zabawy do białego rana. Tak wyglądały dożynki w Stanowicach koło Strzegomia. Impreza była podziękowaniem za zebrane przez rolników plony oraz okazją do integracji mieszkańców wsi. - Impreza jest właśnie ukłonem w ich stronę. Szczególnie dla rolników, którzy służą społeczeństwu, a ich praca nie należy do najłatwiejszych – podkreślał Piotr Szmidt, radny Rady Miejskiej w Strzegomiu. Piąte Święto Chleba w Stanowicach rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w pobliskim kościele. Następnie mieszkańcy wsi udali się do parku, gdzie podziękowano funkcjonariuszom staży pożarnej za działalność na rzecz całej gminy oraz ochronę dobytku rolników.
Strażacy zostali odznaczeni złotymi i srebrnymi krzyżami za zasługi i bohaterską służbę. Medale zostały przekazane także na ręce samorządowców, którzy wykazali się wkładem w rozwój miejscowości. Święto chleba było jednak przede wszystkim okazją do integracji mieszkańców wsi. Podczas zabawy rozegrano również konkursy na najpiękniejszą kompozycję żniwną, regionalny chleb, potrawę oraz kołacz. Oczywiście smakowite pracy nie cieszyły jedynie oczu zebranych, ale również ich podniebienia. - Święto Chleba wyzwala inwencję twórczą mieszkańców naszej wsi. W Stanowicach mieszka 1037 osób i wśród nich jest wielu utalentowanych artystów, kucharzy i poetów. Najlepszym na to dowodem są liczne prace zebrane właśnie na tej imprezie - opowiada Zdzisława Dmytrarz - sołtys wsi Stanowice. Zebrane fundusze na obchody święta chleba pochodziły z gminy, starostwa powiatowego oraz organizacji pozarządowych. Dzięki nim udało się wydać tomik poezji, który zawiera prace konkursowe z poprzednich czterech edycji zabawy. Po wyróżnieniu najlepszych kucharzy i artystów mieszkańcy nie rozeszli się do domów. Tańce, zabawa i biesiada trwały w Stanowicach do białego rana. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej