Aktorzy Adam Wolańczyk, Paweł Pawlik i Anna Jezierska, wicestarosta Augustyn Skrętkowicz, przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, wspólnot samorządowych, organizacji pozarządowych oraz młodzież. Kilkadziesiąt osób czytało w sobotę w rynku „Pana Tadeusza”. Akcja odbyła się równocześnie w ponad 60 miejscowościach w Polsce. Okazją była 200 rocznica wydarzeń rozgrywających się w poemacie. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W Wałbrzychu organizacją tego narodowego zdarzenia zajęli się pracownicy Biblioteki pod Atlantami według scenariusza Anny Szczepaniak. Od progu uczestników witały postaci z epopei, wykonane przez malarkę Małgorzatę Laszczak. Na filarach przed wejściem ogłaszały i zapraszały do narodowego czytania, a te na ścianach w atrium przeszły z mickiewiczowskiego Soplicowa do wałbrzyskiego i wspólnie z publicznością słuchały poematu.
Tekst epopei czytali wałbrzyscy aktorzy: Adam Wolańczyk, Paweł Pawlik i Anna Jezierska, która także prowadziła spotkanie oraz przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, wspólnot samorządowych, organizacji pozarządowych, młodzież I i II LO. Tekst interpretował również wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Augustyn Skrętkowicz. Duże wrażenie zrobiły przedstawicielki policji i straży miejskiej – Julita Prędkowska i Adela Łuc. Przeczytano I księgę i najbardziej znane fragmenty z pozostałych ksiąg. Adam Wolańczyk oczywiście wyrecytował kwestie Skołuby, postaci, którą grał w filmie Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” oraz podzielił się wspomnieniami i anegdotami z czasu kręcenia filmu. Czytanie urozmaicił występ Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych oraz mini koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu pod kierunkiem Bogusława Rupa. Zarówno taniec jak i dźwięki rogu, waltorni, trąbek na długo pozostaną w pamięci publiczności. Można też było obejrzeć wystawę ilustrowanych wydań poematu pt. „Ilustrowane Soplicowo”. Natomiast zdarzeniem najbardziej budującym dla organizatorów była duża liczba chętnych zarówno ze starszego jak i młodego pokolenia do udziału w konkursie na piękne czytanie sporu Asesora i Rejenta o Kusego i Sokoła. Okazało się więc, że wiele osób przyszło do biblioteki na narodowe czytanie z potrzeby serca. Red/Anna Szczepaniak
źródło: 30minut
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej