sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Narodowe czytanie pod Atlantami
2012-09-18 12:51


Aktorzy Adam Wolańczyk, Paweł Pawlik i Anna Jezierska, wicestarosta Augustyn Skrętkowicz, przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, wspólnot samorządowych, organizacji pozarządowych oraz młodzież. Kilkadziesiąt osób czytało w sobotę w rynku „Pana Tadeusza”. Akcja odbyła się równocześnie w ponad 60 miejscowościach w Polsce. Okazją była 200 rocznica wydarzeń rozgrywających się w poemacie. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W Wałbrzychu organizacją tego narodowego zdarzenia zajęli się pracownicy Biblioteki pod Atlantami według scenariusza Anny Szczepaniak. Od progu uczestników witały postaci z epopei, wykonane przez malarkę Małgorzatę Laszczak. Na filarach przed wejściem ogłaszały i zapraszały do narodowego czytania, a te na ścianach w atrium przeszły z mickiewiczowskiego Soplicowa do wałbrzyskiego i wspólnie z publicznością słuchały poematu.


Tekst epopei czytali wałbrzyscy aktorzy: Adam Wolańczyk, Paweł Pawlik i Anna Jezierska, która także prowadziła spotkanie oraz przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, wspólnot samorządowych, organizacji pozarządowych, młodzież I i II LO. Tekst interpretował również wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Augustyn Skrętkowicz. Duże wrażenie zrobiły przedstawicielki policji i straży miejskiej – Julita Prędkowska i Adela Łuc. Przeczytano I księgę i najbardziej znane fragmenty z pozostałych ksiąg. Adam Wolańczyk oczywiście wyrecytował kwestie Skołuby, postaci, którą grał w filmie Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” oraz podzielił się wspomnieniami i anegdotami z czasu kręcenia filmu. Czytanie urozmaicił występ Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych oraz mini koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu pod kierunkiem Bogusława Rupa. Zarówno taniec jak i dźwięki rogu, waltorni, trąbek na długo pozostaną w pamięci publiczności. Można też było obejrzeć wystawę ilustrowanych wydań poematu pt. „Ilustrowane Soplicowo”. Natomiast zdarzeniem najbardziej budującym dla organizatorów była duża liczba chętnych zarówno ze starszego jak i młodego pokolenia do udziału w konkursie na piękne czytanie sporu Asesora i Rejenta o Kusego i Sokoła. Okazało się więc, że wiele osób przyszło do biblioteki na narodowe czytanie z potrzeby serca. Red/Anna Szczepaniak

źródło: 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: