Już dzisiaj w Teatrze świdnickim będziemy mogli zobaczyć występy taneczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat ze Świdnicy, „Stobi” z Macedonii oraz Zespołu Uniwersyteckiego DYWCOWIT z Ukrainy. Udział w imprezie jest bezpłatny. Impreza zorganizowana została pod hasłem „Tutejsi” czyli stragan kultury w małym mieście. Jest to już II edycja wydarzenia folkowego w Świdnicy. Celem projektu jest wymiana młodzieży, poznanie obcego języka, kultury sąsiedniego kraju poprzez taniec, oraz przełamanie barier kulturowych, społecznych i ekonomicznych wśród młodych ludzi.
- Wymiana młodzieży przynosi wiele korzyści. Tancerze wzajemnie się poznają i tworzą przyjaźnie na całe życie. Za dwa tygodnie, 1 września odbędzie się pierwszy ślub, pary która poznała się podczas wymiany polsko- sardyńskiej. Ślub cywilny odbędzie się w Sardynii, zaś kościelny w naszej świdnickiej katedrze- mówi Anna Trzeciak. W tym roku dzięki funduszom z Narodowego Centrum Kultury oraz dotacjom z działu promocji przy Urzędzie Miasta, możemy gościć grupy z Ukrainy i Macedonii. Zespół Uniwersytecki DYWCOWIT z Ukrainy działa od 2002 roku. Zespół zdobył wiele nagród na Ukrainie, w krajach byłego Związku Radzieckiego, a obecnie z sukcesami występuje w Europie. Absolwenci zasilają szeregi znaczących zespołów folklorystycznych swojego kraju. W repertuarze znajdują się tańce huculskie, bojkowskie, z Zakarpacia i wielu innych regionów kraju. Zespół pieśni i tańca z Macedonii KUD „Stobi” z Gradsko działa od 16 lat i ma około 100 członków w każdym wieku. W swoim repertuarze artystycznym reprezentuje trzy choreografie z różnych regionów Macedonii. Grupa bierze udział w większości imprez folklorystycznych w swoim państwie i zdobyła już szerokie uznanie. W Świdnicy nie tylko zaprezentują swoje umiejętności taneczne, ale także będą uczestniczyć w warsztatach artystycznych, poznają polską kuchnię oraz zwiedzą okolice naszego miasta. Zespoły już dzisiaj w Teatrze świdnickim o godzinie 17.30 zaprezentują swoje umiejętności. Wstęp wolny. Izabela Patro
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej