Nagrody, odznaczenia i uroczysty koncert. Tak świętowano 30-lecie Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Owacją na stojąco i gromkim "Sto lat" dziękowano Józefowi Wiłkomirskiemu, założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi wałbrzyskiej orkiestry symfonicznej. Maestro otrzymał tytuł honorowego dyrektora wałbrzyskiej Polihymnii oraz złotą odznakę zasłużonego dla kultury polskiej "Gloria Artis". - Kiedy zaczynaliśmy, nie myślało się o przyszłych jubileuszach. Pamiętam, że po koncercie inauguracyjnym w listopadzie 1978 roku, poszedłem podziękować ówczesnemu pierwszemu sekretarzowi PZPR, Jerzemu Grochmalickiemu. W rozmowie zdradziłem, że marzy mi się w Wałbrzychu opera. Pierwszy sekretarz powiedział "Jezus Maria", co w jego ustach zabrzmiało dość dziwnie - wspomina Józef Wiłkomirski. 30 lat artystycznej działalności filharmonii, to rzesze wiernych słuchaczy, tysiące koncertów, liczne tournee po Europie.
- Najważniejsze jest to, że jesteśmy społecznie potrzebni. Dyrektorzy przychodzą i odchodzą, a instytucja trwa, bo jest zapotrzebowanie na jej działalność. Filharmonia w Wałbrzychu ma za sobą wzloty i upadki. Nie pochwalam obecnej linii repertuarowej filharmonii, dlatego nie przychodzę na koncerty, ale są inni słuchacze i dopóki będą, orkiestra będzie grać - dodaje maestro. Co ważne, wałbrzyska orkiestra cieszy się poparciem i sympatią samorządowych władz wojewódzkich, a o zakusach jej likwidacji dawno zapomniano. - Kultura, to nasz wielki atut - mówi wicemarszałek dolnośląski Piotr Borys. Samorządowiec podkreśla obecność na sali szefów wielkich zakładów przemysłowych działających w Wałbrzychu, z Toyotą na czele. - Filharmonia, teatr, muzeum, czy opera mogą być ogromnym magnesem przyciągającym światowy biznes - mówi Piotr Borys. Na razie filharmonia przyciąga tłumy znakomitymi koncertami, Letnią Serenadą, Turniejem Tenorów Polskich, a także wieloma innymi inicjatywami artystycznymi dla dorosłych i dzieci. O bilety na koncerty noworoczne i karnawałowe warto zadbać już teraz...
Źródło: (Szela) / 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej