Nagrody, odznaczenia i uroczysty koncert. Tak świętowano 30-lecie Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Owacją na stojąco i gromkim "Sto lat" dziękowano Józefowi Wiłkomirskiemu, założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi wałbrzyskiej orkiestry symfonicznej. Maestro otrzymał tytuł honorowego dyrektora wałbrzyskiej Polihymnii oraz złotą odznakę zasłużonego dla kultury polskiej "Gloria Artis". - Kiedy zaczynaliśmy, nie myślało się o przyszłych jubileuszach. Pamiętam, że po koncercie inauguracyjnym w listopadzie 1978 roku, poszedłem podziękować ówczesnemu pierwszemu sekretarzowi PZPR, Jerzemu Grochmalickiemu. W rozmowie zdradziłem, że marzy mi się w Wałbrzychu opera. Pierwszy sekretarz powiedział "Jezus Maria", co w jego ustach zabrzmiało dość dziwnie - wspomina Józef Wiłkomirski. 30 lat artystycznej działalności filharmonii, to rzesze wiernych słuchaczy, tysiące koncertów, liczne tournee po Europie.
- Najważniejsze jest to, że jesteśmy społecznie potrzebni. Dyrektorzy przychodzą i odchodzą, a instytucja trwa, bo jest zapotrzebowanie na jej działalność. Filharmonia w Wałbrzychu ma za sobą wzloty i upadki. Nie pochwalam obecnej linii repertuarowej filharmonii, dlatego nie przychodzę na koncerty, ale są inni słuchacze i dopóki będą, orkiestra będzie grać - dodaje maestro. Co ważne, wałbrzyska orkiestra cieszy się poparciem i sympatią samorządowych władz wojewódzkich, a o zakusach jej likwidacji dawno zapomniano. - Kultura, to nasz wielki atut - mówi wicemarszałek dolnośląski Piotr Borys. Samorządowiec podkreśla obecność na sali szefów wielkich zakładów przemysłowych działających w Wałbrzychu, z Toyotą na czele. - Filharmonia, teatr, muzeum, czy opera mogą być ogromnym magnesem przyciągającym światowy biznes - mówi Piotr Borys. Na razie filharmonia przyciąga tłumy znakomitymi koncertami, Letnią Serenadą, Turniejem Tenorów Polskich, a także wieloma innymi inicjatywami artystycznymi dla dorosłych i dzieci. O bilety na koncerty noworoczne i karnawałowe warto zadbać już teraz...
Źródło: (Szela) / 30minut
Dołączcie już 7 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie wraz z zespołem Sowianie wypełnimy nasze serca i przestrzeń dźwiękami najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To wyjątkowa okazja, by wspólnie wyrazić pamięć i szacunek dla naszej historii, a także spędzić czas w ciepłej, wspólnotowej atmosferze.
czytaj więcejOd 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejSą jeszcze miejsca na wykład filozoficzny doktora Janusza Adama Kujata. Zapisy przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Temat jaki poruszy mieszkaniec naszego miasta to: „Chrześcijaństwo a sztuka. Dlaczego sztuka cywilizacji europejskiej zdominowała światową sztukę?”
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcejPoznali rodzaje szydełek, podstawowe sploty, aż w końcu – sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. W sekcji Wełniane Czary-Mary Miejskiego Domu Kultury powstały pierwsze prace.
czytaj więcej