Aż 10 spektakli plenerowych mogli oglądać goście Międzynarodowego Festiwalu Teatrów ulicznych w Jedlinie Zdroju. Podczas 20-tej, jubileuszowej odsłony tej imprezy, uzdrowisko odwiedziły rzesze turystów z całej Polski. Nie zabrakło takich atrakcji jak szczudlarzy, występów akrobatycznych, sztucznych ogni oraz kolorowych wizualizacji świetlnych. - To rzeczywiście jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Cieszy się dużą popularnością i rangą, a odbywa się w niespełna pięciotysięcznym mieście – podkreśla Leszek Orpel, burmistrz Jedliny – Zdroju. – Wiele osób czeka cały rok, by uczestniczyć w tym święcie sztuki – dodaje włodarz uzdrowiska. Podczas trzech dni festiwalu, miłośnicy sztuki mogli podziwiać zarówno krajowe spektakle, jak i grupy teatralne z Czech. Impreza rozpoczęła się na placu przed Domem Zdrojowych, gdzie wystąpił Teatr „Cztery Żywioły”.
Spektakl „Zapomniani Podróżni” był sztuką rozgrywającą się na pograniczu jawy i snu. Nierzeczywiste postacie materializowały się na zlikwidowanym dworcu kolejowych, nadając surrealistyczny i tajemniczy klimat całemu widowisku. Goście Festiwalu Teatrów ulicznych odwiedzili również kompleks rekreacyjno – sportowy oraz jedliński park północny, w których każdego dnia prezentowali się artyści. Nie zabrakło sztuk przeznaczonych dla najmłodszych, jak „Smok Smoczek w tarapatach” wałbrzyskiego teatru „Bajka”. Podczas imprezy zaprezentowano również ambitne i skomplikowane w sowim wyrazie przedstawiania. Wymienić można tutaj między innymi „Sen Kustosza”, czy spektakl „Causa Fatalis” nawiązujący do teorii Arystotelesa. 20 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych zakończył się sztuką „KO. MIX.X1” grupy Amanitas z Pragi. Ognisty pokaz cyrkowych akrobacji i imponujących choreografii był zwieńczeniem 3 dni teatralnych emocji. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej