Efekty 50 lat pracy Kazimierza Starościaka eksponowane są w galerii wałbrzyskiego muzeum. Parędziesiąt obrazów stanowi przekrój pracy twórczej oraz pokazuje przemiany w stylu malarskim. Wystawa zdobić będzie galerię przez okres wakacyjny i jest hołdem dla wałbrzyskiego artysty, który w tym roku skończy 80 lat. - Staraliśmy się przygotować coś dla Wałbrzyszan i turystów odwiedzających miasto - tłumaczy Piotr Jonek z wałbrzyskiego muzeum. – Efekt jaki osiągnęliśmy zaskoczył nawet nas samych. Jest po prostu zachwycający i wierzę, że inni będą podobnego zdania – dodaje. Wystawa „Śnienie” to przekrój przez pół wieku dorobku wałbrzyskiego artysty. Kazimierz Starościak nie ukrywa, że pierwotne źródło inspiracji czerpał z ikonografii. Na obrazach królują nierzeczywiste postaci o wydłużonych sylwetkach, święci i aniołowie. Najstarsze działa pochodzą z lat 60-tych XX wieku i są własnością wałbrzyskiego muzeum. - Niektóre z nich były już podniszczone. Z okazji wystawy zostały jednak poddane renowacji i odzyskały dawny blask. – opowiada Jonek.
W galerii możemy obserwować również ewolucje artysty, który cały czas poszukuje. Reliefy wykonane techniką własną, są wyrazem studiów rzeźbiarskich twórcy. Przedstawiają starożytne i tajemnicze świątynie, odrealnione miasta z bi-zantyjskimi kopułami oraz postacie znajdujące się w centralnym punkcie. Dzieła tworzą również złudzenia trójwymiarowości. Z okazji wystawy został wydany również katalog prac artysty, w którym możemy przeczytać słowa Kazimierza Starościaka: „Jestem, bo tworzę i dlatego jestem rozpoznawalny w środowisku. Mój świat twórczy jest osobisty, a święci z moich obrazów strzegą ich tajemnic. Moje obrazy są również odbiciem moich zainteresowań mistyką, bo twórczość to zjawisko mistyczne.” Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej