Wyrazista kreska i kontrastowe barwy – to charakterystyczne cechy obrazów pędzla Roberta Żytyńskiego. Wałbrzyszanin mieszkający w Paryżu nie ukrywa, że inspiracją są dla niego postacie związane z muzyką, światem show biznesu oraz szeroko pojętą kulturą. Wystawę prac artysty możemy podziwiać w wałbrzyskiej Galerii Pod Atlantami. - Jest to malarstwo współczesne, ale proszę się nie obawiać… są to również prace humorystyczne. Nie można się jednak dać zwieść, gdyż nie oznacza to wcale, że dzieła te są zabawne – opisuje Piotr Jonek, twórca wystawy, a prywatnie przyjaciel Żytyńskiego. – Obrazy te stanowią pewnego rodzaju dialog z widzem. Na płótnie widzimy postacie znane z mediów. Na wejściu widzimy Wojciecha Waglewskiego dosiadającego osła, obok przejeżdża Wojciech Mann oraz Zbigniew Cybulski – wymienia Jonek. Poprzez warstwy farby, z dzieł artysty zerkają na nas również takie sławy jak Miles Davis, Keith Richards, czy cały zespół Nazareth. Wydaje się nawet, że słynni muzycy puszczają do widza oko, na dowód, że rozumie wydźwięk namalowanego obrazu. To właśnie dialog pomiędzy autorem, a odbiorcą jest dla Żytyńskiego podstawą tworzenia. Jeśli maluje on portret przygnębionego pianisty, to nawet papier wydaje się być smutny. – tłumaczy Piotr Jonek – Te sławne postacie, stanowią pewien nośnik do przekazywania emocji o nas samych – mówi.
Wyjątkowość wystawy podkreślona została poprzez dziesięć gramofonów stojących po środku galerii. Znajdują się na nich analogowe płyty ozdobione przez autora. W ten sposób Żytyński stworzył zbiór najlepszych albumów, które nigdy nie powstały. Pośród wyimaginowanych płyt znaleźć można między innymi kompozycje fortepianowe autorstwa Zbigniewa Hołdysa. Obiektyw nie jest jednak w stanie oddać, prawdziwego wyrazu prac Żytyńskiego. Z Mannem, Davisem, Richardsem i wieloma innymi trzeba spotkać się w cztery oczy. Wystawa czynna jest do końca czerwca. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej