17 dzieł miejscowych artystów, wykonanych na specjalnych, ceramicznych jajkach, wystawianych jest w wałbrzyskim muzeum. Tuż przed Wielkanocą, można oglądać ten świąteczny akcent, który doskonale charakteryzuje styl każdego z twórców. Choć dzieła wykonane są na specjalnie przygotowanych jajach, ciężko je nazwać pisankami.
Pieczołowicie wykonane malowidła, surrealistyczne obrazy, a także jedna wyróżniająca się z tłumu bryła przestrzenna – to efekty pracy lokalnych artystów. W kuluarach mówi się nawet, że nie tyle zostały stworzone, co wysiedziane. - Przygotowali je między innymi młodzi twórcy, których odkrywamy dla Wałbrzycha – opowiada Piotr Jonek, pomysłodawca i organizator wystawy – To takie postaci, jak Krzysztof Ślaziński, Dominiki Mysiak, czy Małgorzata Rzempowska, która w mieście miała już swoją wystawę – wylicza pracownik muzeum. Wśród 17 jaj, znalazły się również dzieła dobrze znanych i cenionych w Wałbrzychu artystów, jak Barbara Malinowska, Eugeniusz Kiszczak, Alfred Oruba, Barbara Mucha – Brodzińska, Ilona Sapka, czy mentor młodych twórców – Takis Makandasis - Dużo podróżuję w poszukiwaniu plenerów malarskich. Uznałem więc, że nic się bardziej nie kojarzy z Wielkanocą, jak wieś i kury. To właśnie znalazło się na moim jajku – tłumaczy Makandasis. Jajka nie tylko posłużą, jako obiekty wystawiennicze. Wszystkie 17, zostanie przekazanych na bardzo szczytny cel… i bynajmniej, nie będzie to smaczna jajecznica. - Uznaliśmy, że te unikatowe dzieła powinny brać udział w czymś naprawdę ważnym. Przysłużą się one wałbrzyskiemu hospicjum i zostaną zlicytowane na aukcji – dopowiada Jacek Drejer, dyrektor muzeum. Zanim jednak wałbrzyszanie będą mieli okazję kupić te charakterystyczne dzieła sztuki, przysłużą się one wałbrzyskiej placówce wystawienniczej. Jajka będzie można podziwiać do samej Wielkanocy… no chyba że do tego czasu, coś się z nich wykluje. Red.
źródło: 30minut
Zapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcejPrawdziwą muzyczną ucztę zgotowali, zgromadzonej licznie publiczności w Bibliotece+ Centrum Kultury, artyści z Kwartetu smyczkowego AQuartet. Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji gminnych inwestycji zrealizowanych w 2024 roku i toastu noworocznego wzniesionego przez Adama Góreckiego – wójta gminy oraz zaproszonych gości.
czytaj więcejFerie bez śniegu nie muszą być nudne, a wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z lekcją, nawet jeśli można przy okazji trochę się nauczyć. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do Jaworzyny Śląskiej, by połączyć naukę o historii kolei z zabawą i aktywnością.
czytaj więcejPod koniec stycznia zacznie się remont jednej z najstarszych kamienic w Kamiennej Górze. Zabytkowy budynek powstał w 1695 roku. Miasto otrzymało na remont pół miliona złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
czytaj więcejNiedostępne miejsca, górnicze prace do wykonania i wyjątkowy widok na niebo nad Wałbrzychem w sylwestrową noc – na to mogą liczyć uczestnicy limitowanej edycji Sylwestrowej Nocnej Szychty z pracami górniczymi w Starej Kopalni. Z propozycji może skorzystać zaledwie kilkadziesiąt osób! Nietuzinkowe pomysły na spędzenie Sylwestra cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością, wizyta w Starej Kopalni bez wątpienia idealnie wpisuje się w ten trend.
czytaj więcej